Alışveriş Kadınları Neden Mutlu Eder?

alisveris-kadinlari-neden-mutlu-eder

Alışveriş kadınları neden mutlu eder? Alışveriş bir mutluluk kaynağı mı yoksa bir bağımlılık mı? Alışveriş hakkında bilmeniz gerekenler, Hatun Güncesi’nde!

Alışveriş, bir kadın için en iyi kaçış noktalarından biridir. Stresli zamanlarda, üzgün anlarda sıkı bir rahatlama noktası. Hatta bir parça abartırsak, bir erkek için derbi maçı neyse; bir kadın için alışveriş odur diyebiliriz! Peki ama neden? Alışveriş yapmak kadınları neden rahatlatır, neden mutlu eder?

Alışveriş ve Mutluluk

Alışverişe çıkarak rahatlamak durumu, kadınlarda özellikle adet öncesi dönemde kendini daha sık gösterebilen bir şey. Bu durumun belli başlı sebeplerini saymak oldukça zor. Ancak temelde, kişi alışveriş yaparak kendisine “geleceğin var olduğu” hakkında bir mesaj vermek istiyor. Bu mesajı alan vücutsa endorfin ve dopamin gibi hormonlar salgılayarak, mutlu oluyor.

Ancak bu mutluluk bazen oldukça yapay bir bağımlılığa dönüşebiliyor. Tehlikeli boyutlara varan bu alışkanlık, vücudun dopamin direnci geliştirmesiyle kendine yön buluyor. Her seferinde artan daha fazla satın alma dürtüsü, vücudun dopamin direnciyle örtüşüyor. Tıpkı mastürbasyon bağımlılığında olduğu gibi, vücut dopamine alıştıkça; hep bir daha fazlasını istiyor.

Mutluluk mu Yoksa Bağımlılık mı?

Asıl soru bu noktada devreye giriyor. Özellikle moralin düşük olduğu zamanlarda, kadınlarda artan bir alışveriş isteği var. Bu normal karşılanabilir. Ancak bir alışkanlık ya da bağımlılık olmadığı sürece. Alışverişin mutluluk mu sağladığı yoksa bağımlılık mı olduğunu anlamak için bakmanız gereken bir kaç şey var.

 1. Eğer alışveriş sonrasında, bir pişmanlık duyuyorsanız,
 2. Alışveriş sırasında ve sonraki alışverişlerinizde daha fazla satın almak ihtiyacı hissediyorsanız,
 3. Öfkeli olduğunuz zamanlarda hep daha fazla satın almaya çalışıyorsanız,
 4. Kredi kartlarınızın limitleri beklediğinizden daha hızlı dolmaya başladıysa,
 5. Rahatlamak için mutlaka alışveriş yapmanız gerektiğine inanmaya başladıysanız,

alışveriş; artık sizin için bir mutluluk kaynağı olmaktan maalesef çıkmış demektir. Böyle durumlarda profesyonel bir yardım almanız gerekebilir. Eğer bağımlılığa dönüşmeye başlamadıysa, alışverişin kararını tutturabiliyorsanız ve bağımlı hale gelmemek için çaba sarf ediyorsanız, alışveriş sizin için hala küçük mutluluğun kaynağı olabilir.

Tüm bunların yanında alışveriş, sınırları iyi belirlendiği sürece; kişinin yaşama dürtüsünü canlı tutan ve özgüveni yükselten önemli bir şey. Sınırlarınızı ayarlayabildiğiniz ve mutluluğu alışverişe endekslemediğiniz müddetçe, alışverişin tadını çıkarmamanız için hiçbir sebep yok! Biz de Hatun Güncesi olarak, sağlıklı ve mutlu alışverişler dileriz 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. esra dedi ki:

  aslında bence kadınları mutlu eden şey alışveriş değil. alışverişten ziyade, kendimizi ödüllendirmek ve aklımızdakini cezalandırmak gib bir şey bu. en azından çevremde gördüğüm arkadaşlarımda ve bende ortaya çıkan durum bu. elbete bununla gerçekten mutlu olan insanlar vardır ama bence durum genelde ödül ve cezadan ibaret. hormon etkisi baya açıklayıcı olmuş. elinizesağlık.

  • Bal Böceği dedi ki:

   Değerli yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederiz. Ancak bir şeyi merak ettim. Alışveriş yaparak bir insan kimi, nasıl cezalandırabilir ki? Bu çok ilginç bir yaklaşım değil mi sizce de?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir