Alışveriş Yaparken Kontrolünüzü Kaybetmeyin

Alışveriş yaparken kontrolünüzü kaybetmeyin

Püf noktaları öğrenin, alışveriş yaparken kontrolünüzü kaybetmeyin.

Alışveriş, birçok kişi için ihtiyaçların karşılanması amacını taşısa da bazı durumlarda kontrolümüzü kaybedebiliyoruz. Özellikle indirimli mağazalar, iyi döşenmiş vitrinler ve bol taksitli kampanyalar; bizim alışverişimizdeki doğru ibrenin kaymasına neden oluyor. Bütçenizi aşmamak ve ibreyi kaydırmamak için alışveriş yaparken kontrolünüzü kaybetmeyin.

Peki alıverişte kontrollü davranmak mümkün değil mi? Elbette mümkün, daha kontrollü bir alışveriş yapmanın yöntemleri var. Ancak bu yöntemleri uygulayacak kişiler de biz olduğumuz için, kontrolü yine kaybedebiliriz. Bu nedenle, vereceğimiz yöntemleri inceleyerek ve uygulayarak alışverişte kontrolü elinizde tutabilirsiniz.

  1. Alışveriş listeniz olmadan alışverişe çıkmayın.
  2. Alışverişin sizi mutlu ettiğini düşünüyorsanız, “Alışveriş kadınları neden mutlu eder?” başlıklı yazımızı okumalısınız. Çünkü alışveriş sizin için bir bağımlılığa dönüşmeye başlamış olabilir!
  3. Alışveriş bütçeniz olsun. Satın aldığınız her şeyin fiyatını bütçenizden düşün. Günün sonunda bütçeyi aşmadığınızdan emin olun.
  4. Satış görevlilerine daha az kulak verin. Onlar alacakları primin peşindeler. Her şey üzerinizde güzel duramaz. Her şey size çok yakışamaz.
  5. Alışveriş merkezlerini gezilecek yerler olarak düşünmeyin. Parklar, bahçeler, ormanlar ve göl-dere kıyılarını tercih edin gezmek için. Böylece gereksiz şeyler satın alma ihtimalini devre dışı bırakırsınız.
  6. Alışverişlere açken çıkmayın. Eğer açken alışverişe çıkarsanız, normalde dönüp bakmayacağınız birçok gıda ürününü satın almış halde bulabilirsiniz kendinizi.
  7. Alışveriş yaparken bütçenizi ve kendinizi kontrol edin. “Bu ihtiyacım mı gerçekten?” ya da “Bütçemi aştım mı?” soruları alışveriş esnasında kontrolün sizde kalmasına yardımcı olacaktır.

Tüm bunları yaptığınız halde alışverişte kontrolünüzü kaybedebilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşılaşıyorsanız, bir dahaki sefere yanınızda birileri varken alışveriş yapın. Mümkünse birlikte alışverişe çıkacağınız kişiyi, abartılı bir alışveriş yapmamanız için sizi uyarması konusunda tembihleyin. Böylece alışverişte kontrolünüzü kaybetme riskinizi azaltabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir