Alzheimer Hastalığı

Alzheimer HastalığıAlzheimer günümüzde çok yaygınlaşmış olan hastalıklardan biridir. Gittikçe yaygınlaşmış olması ile birlikte her geçen gün tedavisi üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Alzheimer hastalığı na yakalanan bireylerde beyin hemen tüm bilişsel işlevlerini kaybetmeye başlar. Başlangıçta hafif olarak başlayan bu hastalık gittikçe ciddileşir.

Hastalığın sebebi beyinde aşırı protein depolanmasıyla başlar. Halk arasında bu hastalığa bunama da denir. Daha çok yaşlılarda ortaya çıkan Alzheimer hastalığı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Yaşlı nüfusun artması ile birlikte bu artışın sayısında da artma beklenmektedir.
Bu hastalığa yakalanan insanlarda ise şu belirtiler görülmektedir: hafızada ortaya çıkan sorunlar, karar verme mekanizmasında oluşan sorunlar, mekânları karıştırma ve sonucunda kaybolma problemleri, günlük yapmış

olduğumuz işlevlerde aksaklıklar, düşünme ve sonuca bağlamada sorunlar gibi türevleri meseleler.
Hastalık başlangıç olarak unutkanlık, yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkar. Genelde önemsenmeyen bu durumlara müdahale edilmemesi halinde hastalık sinsice yayılmaya devam eder.

Alzheimer hastalığı nın önüne geçebilmek için alınabilecek bazı önlemler vardır. Beyninizi aktif tutmanız  alzheimeri engelleme açısından oldukça faydalı olacaktır. Sudoku, çapraz bulmaca, puzzle yapmak gibi aktiviteler beyni aktif tutacağı için alzheimeri önleyebilme etkisi vardır. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, gününüzü planlamak, yeterli uyumak, zihin oyunları oynamak gibi önlemler alabilirsiniz.

Hastalığın tedavisinin bulunabilmesi için çok yönlü testler yapılmaktadır. Yani tek bir test ile hemen tanı koyulabilecek bir hastalık değildir. Ufak belirtiler görülmeye başlandığında derhal bir uzmana danışılmalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir