Aşırı Kilo Problemi

Aşırı Kilo ProblemiKilo problemleri yaşayan bireylerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun başlıca sebebi ise giderek artan hazır yiyecek hayranlığıdır. Düzensiz beslenmek aşırı abur cubur tüketmek gibi durumlar bu hastalığa sebep olabildiği gibi belirli hastalıklar da buna sebep olabilir. Kilo problemi bilhassa kalp ve damar rahatsızlıkları gibi durumlara da sebep olmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak yapılması gereken aşırı kilo almamızın nedenlerini araştırmaktır. Eğer buna bir hastalık sebep oluyorsa tedavi yöntemleri, hastalığın sebepleri vs. gibi pek çok durum da araştırılmalıdır.


Vücut kitle indeksiniz 25 üzerinde ise risk altı gruptasınızdır. Bu da kilo ve boy oranı ile ölçülmektedir. Şişmanlık dünyada ve ülkemizde her geçen gün artmaya devam etmektedir. Kilo problemi bazı şahıslarda metabolizmanın yavaş çalışmasıyla da ortaya çıkabilmektedir. Velhasıl çalışmayan metabolizma tüketilen besinleri yakmaz ve vücutta yağ birikmesi olur. Su içmek hem organlarınızın işleyişini daha rahat yerine getirebilmesi hem de metabolizma hızını artırmak açısından oldukça önemlidir.  Metabolizma hızını artırmak için neler yapmak gerekir sorusunun cevabı için yazımızı okuyabilirsiniz.
Bu durumdan kurtulmak için aç kalmayı düşünmek oldukça yanlış bir tercihtir. Aç kalan vücutta hemen yağ yakımı olmaz ve vücut aşırı su kaybeder. Buna maruz kalmamak için sağlıklı bir şekilde kilo vermek gerekmektedir. Kilo verirken yapılan yanlışlar nelerdir öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Aşırı kilo problemi ile karşı karşıya iseniz yapmanız gereken ilk şey bir doktora görünmek olmalıdır. Doktorun yönlendirmeleri eşliğinde vücudunuzda yanlış giden bir şeyler olup olmadığı denetlenebilir. Bundan sonraki adım dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmek olacaktır. Dengeli beslenmeyi hayatınızın merkezine koyduğunuzda kilolarınız hızlı bir şekilde gidecek bu da size sağlık ve hafiflik getirecektir.

Bunun yanı sıra yapacağınız egzersizlerle de verdiğiniz kilolar sebebiyle sarkan vücudunuzu sıkılaştırabilir, şekle sokabilirsiniz. Spora başlarken bir anda vücudunuza yüklenmeyip hafif egzersizlerle ya da orta tempolu yürüyüşlerle başlayabilirsiniz. Gün geçtikçe hem kondisyonunuz hem de dinçliğiniz artacaktır. Günlük olarak yarım saat yürüyüş yapmak aşırı kilolardan kurtulmak için güzel bir başlangıç olacaktır. Kilo verirken en sık soruları ve cevapları merak ediyorsanız burayı okuyabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir