Aşırı Zayıflık Sorunu

Aşırı Zayıflık SorunuKilo problemi denince akla ilk gelen aşırı kilo alma, şişmanlama, kilo verememe gibi durumlardır. Fakat tersi durumda olan oldukça fazla hasta da bulunmaktadır. Bu hastalar ne yaparlarsa yapsınlar bir türlü kilo alamazlar. Son dönemlerde oldukça artan sağlıksız beslenme alışkanlıkları obeziteyle birlikte aşırı zayıflığı da öne çıkarıyor. Fakat obezite bir sağlık sorunu gibi algılanırken aşırı zayıf olma durumu için aynı şeyi söyleyemeyiz. Bu yanılgının aksine, aşırı zayıflık sorunu da oldukça büyük riskleri olan bir hastalıktır.

Vücudun bu problem ile karşı karşıya olduğunu anlamak için ise vücut kitle indeksinin ölçülmesi gerekmektedir. Vücut kitle indeksi 18,5 altında olanlarda bu durum baş göstermiş demektir. Bu durum psikolojik anlamda da

sorunlara yol açabilir. Vücuttaki yağ dokusunun özellikle organlar başta olmak üzere koruyucu özelliği vardır. Aşırı zayıflık sorunu olan bireyler oldukça dayanıksız olabilirler, bağışıklık sistemleri mikroplara karşı her zaman açık olur. Bu vücut dirençlerinin zayıflığından kaynaklanmaktadır.

Tedavisi için öncelikli olarak tiroit gibi herhangi bir hastalığın olup olmadığına bakılmalıdır. Böyle bir hastalık bulunmuyorsa yapılması gereken düzenli bir beslenme şekli ile aşırı zayıflık sorunu nun önüne geçmektir.
Aşırı ve sürekli yemek, hareketleri kısıtlamak ise yapılan en büyük yanlışlardandır. Çünkü böyle yapıldığında vücutta başka hastalıklar da meydana gelmektedir. Mühim olan sağlıklı bir şekilde kilo olmaktır. Bu da düzenli beslenmek ile olur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir