B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur?

b12-vitamini-eksikligi-neden-olur

B12 vitamini eksikliğinin sebeplerini, sonuçlarını ve B12 vitamininin hangi besinlerde bulunduğunu merak ediyorsanız, Hatun Güncesi’ne bakmanız yeterli!

Hatun Güncesi’nde bugünkü yazımızda, sağlığımızı yakından ilgilendiren bir vitamini ele alacağız. B12 vitamininden bahsedeceğimiz bu yazımızda; B12 vitamin eksikliğinin sebepleri, B12 vitamin eksikliğinin sonuçları ve vücudunuz için gerekli B12 vitaminini hangi kaynaklardan alabileceğiniz gibi alt başlıklara yer vermeye çalışacağız. Önce sebepler… Buyurun 🙂

B12 Vitaminin Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

B12 vitamininin vücutta eksik olmasının bazı sebepleri vardır. Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz:

 1. B12 vitamininin emilimini engelleyici bir rahatsızlığın olması,
 2. B12 içeren besinlerin gerektiği kadar tüketilmemesi,
 3. Yüksek miktarda alkol tüketimi,
 4. Sürekli diyet yapılması ya da vejateryen beslenme tercihi,
 5. Karaciğer rahatsızlıklarına bağlı olarak, vücudun B12 depolarının işlevsel olarak çalışamaması,
 6. Kullanılan antiasit ilaçlardan dolayı, B12 emiliminin bozulması,
 7. Vücutta emilim bozuklukları yaşanıyor olması,

gibi sebepler vücudunuzda B12 vitaminin eksik olmasına ve bazı olumsuz sonuçlara yol açabilir. Olumsuz sonuçlara değinmeden önce, söylemememiz gereken bir şey var. Eğer B12 eksikliği yaşıyorsanız, ilk önce elinizdeki verileri incelemelisiniz. Örneğin yüksek alkol ve besin tüketimi gibi konularda, değişikliklere giderek; vücudunuzun kendini onarmasını teşvik etmelisiniz.

B12 Vitamini Eksikliğinin Sonuçları Nelerdir?

Vücutta B12 eksikliğine bağlı olarak çeşitli belirtiler görülebilir. Bu belirtilerin bir kısmı, B12 takviyesiyle toparlanabilirken; bir kısmı kalıcı hasara yol açabilir. Bu nedenle B12 eksikliğine bağlı olduğunu düşündüğünüz belirtilerde mutlaka ilgili testleri yaptırmalı ve çözüm yollarına başvurmalısınız.

B12 eksikliğinin sonuçlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • El ve ayak parmaklarında uyuşmalar,
 • Kaslarda genel bir zayıflama,
 • Hafızada zayıflamalar, akıl karışıklıkları,
 • Denge problemleri ve buna bağlı olarak yürümede güçlük,
 • Paranoya hali ve halüsinasyonların görülmeye başlanması,

gibi kalıcı olabilecek, yıpratıcı etkiler B12 eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle, B12 eksikliğinin tesbitinden hemen sonra, gerekli takviye ve önlemlerin alınması gerekmektedir. B12 eksikliğinin süresi uzadıkça, problemlerin yıpratıcılığı ve kalıcılığı da artacaktır. Vücudun kalıcı bir hasar almaması için, B12 vitaminine, beslenme düzenine, tüketim alışkanlıklarına ve egzersizlere dikkat edilmelidir.

B12 Hangi Besinlerden Temin Edilebilir?

B12 vitamininin vücutta eksik olmasının sebeplerini ve olası sonuçlarını paylaştık. Ancak B12 vücuda nasıl alınır kısmını henüz anlatmadık. B12 vitamini, dışarıdan takviyeyle -hap ve iğne olarak- alınabileceği gibi, besinler yoluyla da alınabilmektedir. B12 içeren besinleri şöyle sıralayabiliriz:

  1. Kırmızı et,
  2. Balık,
  3. Hayvansal orijinli, karaciğer ve böbrek gibi sakatatlar,
  4. Yumurta,
  5. Peynir,
  6. Süt,

gibi besinlerde bolca B12 vitamini bulunmaktadır. Bu besinlerde bolca B12 bulunmasının sebebi, B12 vitamininin bakteriler tarafından sentezlenmesi ve depo edilebilmesidir. Karaciğer ve böbrek gibi sakatatlarda depo edilen vitaminler, bunların tüketilmesi sonucunda insana geçmektedir. Bu nedenle, B12 eksikliği yaşamamak için ayda birkaç kez bu ürünlerin tüketilmesi gerekmektedir. Öte taraftan, kahvaltılarda süt, yumurta ve peynir tüketimine özen gösterilmelidir. Her zaman denildiği gibi, önlem tedaviden yeğdir. Eğer önlemlerinizi alırsanız, B12 eksikliği yaşama riskiniz oldukça azdır.

B12 vitamini hakkında pek çok bilgi verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan soru ve sorunlarınızı yorum olarak gönderebilir ya da soru-cevap kısmında sorabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler geçirmeniz dileğiyle, hoşça kalın! 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir