Balla Yapılan Saç Maskeleri

Balla Yapılan Saç Maskeleri

Balla Yapılan Saç Maskeleri

Sofraları tatlandıran bal, sadece sofraları değil saçlarınızı da şenlendiriyor. İçinde bulundurduğu fruktoz ve glikoz sayesinde saçlarınızı besler ve yumuşatır. Balla yapılan saç maskeleri saçınız için gerekli olan bakır, demir, kalsiyum, sodyum, B vitamini, fosfor gibi mineralleri sağlar. Aynı zamanda saçlarınızı nemlendirerek kırılarak oluşan kopmalara karşı saçınızı korur. Bu da saçınızın daha rahat uzamasına yardımcı olur. Bal, tahriş olmuş saç derisini sakinleştirerek yıpranmaların önüne geçer.

Hazır hafta sonuda gelmişken saç tipinize ve soruna uygun bir saç maskesiyle saçlarınızı sağlığa kavuşturabilir, yeni haftaya sağlıklı ve parlak saçlarla başlayabilirsiniz. Hazırlayacağınız maskenin doğal olması ve de evde bulunabilecek malzemelerden olması hem saçlarınızı hem de bütçenizi yormayacaktır. Gelelim balla yapılan saç maskelerine:

1- Sade Bal Maskesi

Bu maskede kullanacağınız ürünler sadece bal (Yarım çay bardağı) ve su.  Aslında bu tarifteki bal, saçınızın miktarına ya da uzunluğuna göre değişebilir. Hazırlaması ise oldukça kolay: Bala suyu kaşık kaşık karıştırın (homojen olması açısından önemli). Daha sonra ılık saçınıza hazırladığınız karışımı şampuan gibi yayın. Yarım saat bekletip ılık suyla yıkayın.

Bu maske saçınızın ihtiyacı olan nemi sağlayacak, kırılmaların önüne geçecektir.

2- Bal ve Elma Sirkesi

Bildiğiniz gibi elma sirkesi saçlarınızın parlamasına yardımcı olur. Saçınız için doğal saç kremi etkisi yaratır. Bu maske için yarım çay bardağı ve 10 12 yemek kaşığı elma sirkesi.

Bal ve elma sirkesini karıştırın. Nemli saçınıza şampuan gibi uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

3- Bal ve Zeytinyağı Maskesi

En sık kullanılan bal maskelerinden biri zeytinyağlı olan maskelerdir. Zeytinyağı bilindiği gibi yıpranmış saçlar için oldukça faydalıdır. Saç derisini ve saç köklerini besleyerek saçınızın güçlenmesine yardımcı olur. Balın vereceği nemle birlikte saçlarınız için oldukça iyi bir maske olacaktır. Aynı zamanda saçınızın hızlı uzamasına da yardımcı olacaktır.

1 çay bardağı bal, yarım çay bardağı zeytinyağı. (miktar fazla gelirse dikkat etmeniz gereken şey 1 e 2 oranında olmasıdır. Yani bir birim zeytinyağı, 2 birim bal).

Bal ve zeytinyağını karıştırın. İsteğe göre biraz ısıtabilirsiniz. Nemli ya da kuru saça uygulayarak 30 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın.

4- Bal ve Yoğurt Maskesi

Yoğurt maskesi balla yapılan saç maskelerine bir örnektir. Yoğurt saçlarınıza parlaklık verir, aynı zamanda içindeki sitrik asit sayesinde kepek önleyici etkiye sahiptir.

yine 1e2 oranında bir maske. 1 bardak bal ve yarım bardak yoğurdu karıştırın. Saçlarınıza fırça yardımıyla uygulayın. İster streç filme sararak isterseniz hiçbir şey yapmadan 15 dakika bekleyin. Ilık su ve şampuan yardımıyla saçlarınızı durulayın.

5- Bal ve Yumurta Maskesi

Yumurta güçlü bir protein kaynağıdır. Yumurtalı bal maskesiyle saçınızın ihtiyacı olan proteini sağlayarak ve saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Bu sayede saçlarınız daha hızlı ve güçlü bir şekilde uzayacaktır.

2 yumurtayı çırpın ve üzerine yarım çay bardağı bal ekleyin ve tekrar çırpın. Saçınıza bu karışımı uygulayın, 20 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ve şampuan yardımıyla saçlarınızı durulayın.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir