Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Bal Böceği tarafından 2 yıl 6 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #763

  Bal Böceği
  Yönetici

  Bahar yorgunluğu,geçiş dönemlerinde çokça şikayet edilen bir şey.Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir?Neler bahar yorgunluğunu geçirir?Cevaplar Hatun Güncesi'nde! Bahar yorgunluğu,geçiş dönemlerinde çokça şikayet edilen bir şey.Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir?Neler bahar yorgunluğunu geçirir?Cevaplar Hatun Güncesi'nde!

  Geçiş mevsimleri, her insanın bünyesinde farklı reaksiyonlara sebep olsa da, bahar yorgunluğu herkesin ortak sorunu. Ancak meraklanmayın. Bahar yorgunluğuna iyi gelecek ve hatta kurtulmanızı sağlayacak bir dolu yöntem var. Biz de bu yazımızda sizler için bahar yorgunluğuna iyi gelecek şeyleri bir araya getirdik.

  Bahar Yorgunluğuyla Mücadele Etmek

  Bahar yorgunluğu, geçiş mevsimlerinde insanların duruma adapte olmasında yaşadığı sorunların bir göstergesi olarak ortaya çıkıyor. Bununla mücadele etmekse, sanıldığı kadar zor bir şey değil. İşte bahar yorgunluğuna önlem almak için yapmanız gerekenler…

  1- Uyku Ritminizde Ani Değişiklikler Yapmayın: Özellikle baharın gelişiyle birlikte, gece süreleri kısalırken gündüz süreleri uzamaya başlar. Bu da bizi uyku düzenimizi değiştirmeye teşvik eder. Bu dönemde yapacağınız uyku ritmindeki değişiklikler, bahar yorgunluğunu artıracaktır. Ani değişimlerden ziyade, yeni uyku düzeninizi hafif hafif kurmalısınız. (Her gün on dakika erken-geç yatmak vb.)

  2- Yaşamınıza, Giyim Kuşamınıza Dikkat Edin: Yaşamsal faaliyetlerinize, giyim kuşamınıza ve beslenmenize dikkat etmek; sizi bahar yorgunluğunun pençelerinden kurtarabilir. Uyku saatlerinize dikkat etmek, az ya da çok uyumamak bahar yorgunluğunun etkilerini azaltacaktır. Genel olarak bahar dönemlerinde enerjimiz düşer. Fakat bu dönemlerde kıyafet seçimlerimiz; daha canlı renklerde ve temiz-ütülü kıyafetler şeklinde olmalıdır. Bu hem kendi özsaygımızı yükseltecek, hem de bahar yorgunluğuna karşı bize direnç aşılayacaktır.

  3- Beslenmenize Dikkat Edin: Bahar yorgunluğuyla mücadele edebilmek için, beslenmenize muhakkak dikkat etmelisiniz. Bilindiği üzere, bahar dönemleri doğanın canlandığı dönemlerdir. İnsanlar da bu canlanmaya eşlik etmektedir. Bu doğrultuda, biraz daha enerji verecek besinleri tercih edebilirsiniz.

  4- Sabah Uyanınca Hafif Bir Egzersiz Yapın: Sabahları uyanır uyanmaz yapacağınız egzersizler, hem sizi mutlu edecek hem de vücudunuzun dinçleşmesine katkı sağlayacaktır.

  5- Alkol ve Sigara Gibi Zararlı Tüketim Alışkanlıklarınızı Değiştirin: Alkol ve sigara, vücuda pek çok açıdan zararı olan maddelerdir. Bahar dönemlerindeyse, bahar yorgunluğunun artmasına ve hatta kronikleşmesine sebep olabilir. Bu nedenle, bahar mevsimleri gibi, geçiş dönemleri başta olmak üzere; hayatınızın her alanında bu tarz alışkanlıklarınızdan kurtulmak bünyenizi rahatlatacaktır.

  Bunların dışında bitki çaylarına da yönelebilirsiniz. Bitki çayları, metabolizmanızın geçiş mevsimlere uymasını kolaylaştırabilir. Bahar yorgunluğuna karşı birkaç bitki çayı tavsiyesi…

  Bahar Yorgunluğuna Karşı Bitki Çayları

  Yeşil çay, metabolizma hızlandırıcı etkisi nedeniyle bahar yorgunluğuyla mücadelenizi kolaylaştırabilir. Daha da önemlisi bu geçiş dönemine adapte olmanızda yardımcı olabilir. C vitamini bakımından zengin olan kuşburnu da bahar yorgunluğuyla mücadelenizde yardımcı olacaktır. Vücudunuzun ve bağışıklık sisteminizin direncini yükselterek, sizi bahar yorgunluğuna karşı koruyacaktır. Papatya ve rezene, yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri nedeniyle, vücudunuzun daha dinlengin olmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede bahar yorgunluğuyla mücadelede rahatlatıcı bir unsur olarak kullanılabilir. Son olarak da melisa çayı, bahar yorgunluğuna karşı yardımcı bir unsur olarak kullanılabilir.

  Eğer sizin de bahar yorgunluğuna iyi geldiğini bildiğiniz, uyguladığınız yöntemleriniz varsa; Hatun Güncesi ekibiyle ve okurlarıyla paylaşmanızdan mutluluk duyarız. Bahar yorgunluğunun olmadığı, neşeli ve sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle! Hoşça kalın… 🙂

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.