Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Bal Böceği tarafından 2 yıl 3 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1248

  Bal Böceği
  Yönetici

  Çocuklar için hangi tür oyunlar seçilmeli

  Günümüzde artık her şey dijitalize olmaya başlamış durumda. Oyunlar da haliyle bu durumdan nasibini alıyor. “Çocuklar için hangi tür oyunlar seçilmeli?” sorusu da ebeveynlerin karşısına dikiliyor. Dijital oyunlar mı, geleneksel oyunlar mı? Bu soruların cevapları, birçok uzmana göre; çocukların ufuklarını açacak, hayal dünyalarını genişletecek, onları şiddete yöneltmeyecek türde oyunlar olarak şekilleniyor. Yani en temelde önemli olan, çocukların dijital ya da geleneksel oyun oynamaları değil; onların gelişimlerini pozitif yönde etkileyen oyunlar oynamaları.

  Çocuklar için hangi tür oyunlar seçilmeli?

  Haliyle, çocukların oynayacağı oyunlar da onların gelişimlerinde ve dünyayı algılamalarında ciddi etkilere yol açabiliyor. Bu durum göz önüne alındığında;

  1. Çocukları şiddete yönlendirmeyecek,
  2. Hayal dünyalarını ve yaratıcılık yeteneklerini geliştirecek,
  3. Kendi akranlarıyla sosyalleşmelerine imkan tanıyacak ve iletişim becerilerini geliştirecek,
  4. Onların ileri yaşlarında da hafızalarında kalacak kadar eğlenceli,
  5. El becerilerini, el-göz koordinasyonlarını pozitif yönde etkileyecek,
  6. Oyun oynarken, başka çıkarımlar yapmalarına da olanak sağlayacak

  türde oyunlar oynatılmalıdır. Elbette çocukların sadece bu becerileri kazanmak ya da kendilerini geliştirmek için oyun oynamaları beklenemez. Fakat bu noktalarda onların gelişimine katkı sağlayacak ve eğlenebilecekleri türden oyunlar, aileler tarafından çocuklara öğretilebilir.

  Tabi bu noktada, dijital oyunlar ciddi bir problem teşkil ediyor. Öyle ya, günümüzde şiddet içermeyen bir tek dijital oyun bulmak neredeyse imkansız. Elbette varlar fakat onlar da çocuklar tarafından beğenilmiyor. Haliyle aileler de çocuklar için oyun araştırmaları yaparken; biraz daha geleneksel oyunlara yöneliyorlar. Geleneksel oyunların da tamamında bu kriterleri bulmak mümkün değil. Bu nedenle, oyunun dijital ya da geleneksel olmasından ziyade; yukarıdaki altı maddeye uygun olup olmadığı aileler tarafından kontrol edilmelidir.

  Çocukların oyun oynarken geçirdikleri zaman içerisinde, bir şeyler öğrenmeleri ve mümkünse bu zamanlarda anne babalarıyla bir şeyler paylaşabilmeleri oldukça önemlidir. Oyunlarda hangi türden oyunlar tercih edilirse edilsin, oyun oynarken bir birey oldukları aileler tarafından çocuklarına gösterilmelidir. Oyun içerisinde verdikleri kararlar ve bunların sonuçlarından yapılan çıkarımlar çocuklarla paylaşılmalı -gerekiyorsa- “Oyunda verdiğin bu kararı, farklı bir kararla destekleyebilirdin.” benzerinden sözlerle; çocuğun kararlarının üzerine düşünmesi de sağlanmalıdır.

  Sonuç olarak, “Çocuklar için hangi tür oyunlar seçilmeli?” değil doğru soru. Doğru soru; “Çocukların oyun oynarken ne tür kazanımlar elde etmeleri gerekir?” olmalı ve aileler de oyunları buna göre incelemelidirler…

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.