Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Bal Böceği tarafından 2 yıl 4 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1222

  Bal Böceği
  Yönetici

  Çocuklar şekerden uzak mı durmalı

  Şeker, çikolata ve şekerlemeler; belki de çocukların en sevdikleri yiyecek grubu. Fakat çocukların şekere bu denli düşkün olmaları, birçok problemi de beraberinde getiriyor. Çocuklar şekerden uzak mı durmalı? Yoksa yeteri kadar mı tüketmeli? İşte birçok ailenin kafa karışıklığı yaşadığı nokta burası… Çocuklara tamamen şekeri yasaklama yoluna giden aileler bile var. Fakat bu yanlış bir tutum. Peki şeker konusunda nasıl davranmak gerek?

  1. Çocuklara şekeri yasaklamak iyi bir çözüm değildir. Bu çocuğun psikolojik gelişiminde problemlere yol açabilir. Fakat çocukla konuşmak ve onu glikoz içermeyen diğer tatlı türlerine yönlendirmek daha iyidir.
  2. Çocuklar glikoza alıştıkları zaman, glikozun keskin tadı nedeniyle, diğer tatlı gruplarından aynı tadı alamayacaklardır. Bu nedenle bebeklikten itibaren, tatlı ihtiyacını doğal besinlerle -hayvansal ve bitkisel şekerler olan fruktoz ve sakkaroz ile- gidermeye çalışmak yerinde bir tutum olacaktır.
  3. Glikoz, karaciğerde depolanarak birçok rahatsızlığı teşvik etmektedir. Bu nedenle çocuklarda kullanmaktan kaçınılmalıdır. Özellikle hareketli bir yaşam sürdürmeyen çocuklarda, bu durum ciddi sağlık problemlerini tetikleyebilir.
  4. Özellikle dişlerde kalıcı olması nedeniyle ağzın enzim dengesini bozan unsurlardan biri olan şeker, çocuklarda diş çürümelerine ve erken yaşlarda diş kayıplarına yol açan bir süreci tetikleyebilir. Bunu önlemek için çocuklara ağız bakım alışkanlıkları kazandırılmalı ve mümkünse şekerin bu zararı çocuklara olduğu gibi açıklanmalıdır.
  5. Şeker denildiği zaman, sadece kristalize hale getirilmiş toz şekeri ya da şekerlemeler ve çikolataları akla getirmenin yanlış olduğu bilinmelidir. Kahvaltılık gevreklerden, hazır meyve sularına, aromalı sütlere ve hatta bazı bebek mamalarına kadar birçok üründe glikoz bulunduğu bilinmelidir. Elbette bu tip gıdalardan alınan şeker de aynı etkiyi gösterecektir. Bu nedenle glikoz, mısır şurubu, glikoz şurubu gibi besinlerden de çocukların uzak durmalarında fayda olduğu bilinen bir gerçek.

  Çocuklar şekerden uzak mı durmalı?” sorusunun yanıtı aslında bu noktalardan açıkça “evet” olarak çıkıyor. Tüm bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece, çocukların arada bir tatlı yemelerine izin verilmeli. Fakat bu “arada bir” sıklığı ne derece yükselirse, çocukların bağışıklık sistemlerinin o derece zora düşeceği bilinmelidir. Konuyla ilgili olarak Amerikalı bir aile tarafından uygulanan ve yakın zamanda Cumhuriyet-Cnn Türk gibi medya kuruluşlarında da yayınlanan bir diyeti aktarmakta fayda var. Eve O. Schaub tarafından kaleme alınan diyet, “A Year Of No Sugar” adını taşıyor.

  Yani, şekersiz bir yıl… İsim güzel. Etkileri müsbet ve sonuçları çarpıcı! Aile bir yıl boyunca içinde glikoz vb. katkısı bulunan hiçbir ürünü tüketmiyor. Sosis, salam, kahvaltılık gevrekler, çikolatalar, meyvesuları, aromalı içecekler, şeker katkısı bulunan ekmekler ve daha birçok ürün sadece şeker var diye hayatlarından çıkıyor. Bir yıl boyunca, tatlı ihtiyaçlarını gidermek ve kendilerini ödüllendirmek üzere ayda bir kez tatlı yiyorlar. Her ay ailenin bir ferdi tarafından hangi tatlının yenileceğine karar veriliyor. İlk zamanlar saldırırcasına tatlıya hücum eden -ve dahası bunun özlemini çektiği belli olan aile- yılın son ayındaki tatlı etkinliğinde, aldıkları kremalı muzlu pastayı bitiremiyor. Hatta evin annesi, tatlıyı yedikten sonra kalp çarptıntılarının başladığını, midesinin bulandığını ve kanepeden kalkamadığını söylüyor. Orijinal İngilizce metinlere ulaşmak için http://eveschaub.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Ya da “Şekersiz bir yıl” başlığıyla Türkçe haber metinlerine ulaşabilirsiniz.

  Dönelim tekrar diyete… Sadece bu diyet bile şekerin vücudumuza neler yaptığını görmek açısından önemli. Şimdi bunu daha körpecik bir çocuk için düşünelim! Bu bir bağımlılığa ve alışkanlığa dönüştüğünde ne olacak? Şimdi kendinize tekrar sorar mısınız: Çocuklar şekerden uzak mı durmalı?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.