Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Bal Böceği tarafından 2 yıl 4 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
  • #1212

    Bal Böceği
    Yönetici

    Çocuklara Hangi Çizgi Filmler İzlettirilmeli?
    Çocuklar, özellikle 14-15 yaşına gelene kadar her konuda oldukça meraklı, denemeyi seven ve hayal dünyalarında her şeyi yapabilen küçük bireylerdir. Haliyle onların bu geniş hayal dünyalarını teşvik edecek ya da köreltecek bir çok unsur bulunmakta. Bu nedenle de ailelerin çizgi filmlerden, okudukları masallara ve anlattıkları hikayelere kadar her unsur onların zihninde apayrı bir yere sahip olmaktadır. Ailelerin de özellikle çizgi film seçimlerinde oldukça dikkatli davranmaları gerekiyor. Peki, çocuklara hangi çizgi filmler izlettirilmeli?
    Bu sorunun cevabını maddeler halinde vermek daha doğru olacaktır:

    1. Seçilecek çizgi filmler, çocuklara insan olma erdemlerini aşılayacak türde olmalıdır. Bu doğrultuda;
      • İyi insan olmanın güzelliğini
      • Paylaşmanın getireceği mutluluğu
      • Dostluğun önemini
      • Dürüstlüğün hayattaki en güzel şeylerden biri olduğunu vb.
        çocuklara gösterecek türde çizgi filmlere ağırlık verilmelidir.
    2. Çocukların hayal dünyasında da devam ettirebilecekleri bir oyun sunan çizgi filmler öncelikli olmalıdır.
    3. Çocuklara şiddeti önermeyen, mümkünse bunu göstermeyen çizgi filmler tercih edilmelidir.
    4. Çocukların arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri, üstüne konuşabilecekleri türden çizgi filmlerin tercih edilmesi de çocukların iletişim becerilerine olumlu katkı sağlayacaktır.
    5. Her çizgi filmin bir temel hikayesi olduğunun bilinmesi gerekir. Çizgi filmin hikayesi yoksa, bu tür çizgi filmler çocuklara izlettirilmemelidir. Çünkü, bu tip çizgi filmler sadece çocuklar için zaman geçirme aracı olacaktır. Fakat bir hikayesi varsa, “iyiyle kötünün mücadelesi”, “doğrucuyla yalancının çekişmesi”, “sevgi ile nefretin karşılaşması” türünden hikayeler barındırıyorsa; çocuklar bunları daha sonra da bol bol düşünecek ve kendi hayal dünyalarını, becerilerini, yaratıcılıklarını geliştirebileceklerdir.

    Bu noktalara dikkat edilerek seçilecek her çizgi film, “Çocuklara hangi çizgi filmler izlettirilmeli?” sorusunun da yanıtı olacaktır. Fakat elbette doğru çizgi filmi bulmak da yeterli değil. Çocukların izledikleri çizgi filmi anlatmaları, onun üzerine konuşmaları da gerek. Bu nedenle küçük bireylerin, çizgi filmleri izledikten sonra anlatabilmelerine, konuşabilmelerine de fırsat tanınmalı.

    Elbette sadece bunlara dikkat etmek yanlış olacaktır. Çocukları TV başına terk etmemek gerektiği de apayrı bir boyuttur. Özellikle çocuklar 2,5 yaşına gelene kadar mümkünse televizyondan uzak tutulmalı ve dil-hafıza gelişimlerini sağlayabilmek için onlara masallar, çocuklara yönelik hikayeler okunmalıdır. Mümkünse onlara yönelik olarak hazırlanmış resimli hikayelerle çocuklar tanıştırılmalı ve bu tip hikayeler çocuklara okunmalıdır. Hem bu çocuğunuzla olan iletişiminizi güçlendirecektir. Hem de onun iletişim, kelime bilgisi gibi konularda daha avantajlı olmasını sağlayacaktır.

    2,5 yaşından sonraysa, çocuklara özenle seçilmiş çizgi filmler izlettirilmeli fakat bunda da süre kısıtlaması olmalıdır. Böylece, çocuklar iletişim yeteneklerini muhafaza edebileceklerdir. “Çocuklara hangi çizgi filmler izlettirilmeli?” sorusunu kendinize sormaya başlamışsanız; bu konuda dikkat etmeniz gereken son bir nokta daha bulunduğunu belirtmek gerek. Yukarıda sayılanların tamamına ek olarak, çocuklar için seçilen çizgi filmler, yaşıyla uyumlu olmalıdır. Yaşıyla uyumsuz içerikler izleyen çocuklar, zaman içerisinde bocalamaya başlayacaklardır. Yaşıyla uyumlu ve eğitsel nitelikteki çizgi filmler, çocuklar için gerçekten iyi bir fırsat olacaktır. Özellikle 6-7 yaşındaki çocuklara, “Neden Neden Ailesi?” gibi onların meraklarını artıracak, hayal güçlerini genişletecek ve sorabilecekleri birçok soruya yanıt verecek türden eğitsel ve eğlenceli çizgi filmlerin sunulması; yaşamlarında birçok alanda onların başarılı olmasının önünü açacaktır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.