Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Bal Böceği tarafından 2 yıl 4 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1195

  Bal Böceği
  Yönetici

  Moda Akımları Nasıl Ortaya Çıkar?
  Moda Akımları Nasıl Ortaya Çıkar?

  Günümüzde, birçok kişi moda akımlarını yakından takip etmektedir. Fakat bu işin arka planı nedir? Moda akımları nasıl ortaya çıkar? Örneğin yırtık kot modası, nasıl ortaya çıkmış olabilir? Hadi biraz beyin fırtınası yapalım hem de derlediğimiz bilgileri paylaşalım.

  Moda akımlarının oluşmaya başlamasında, en temel faktör; herkesin tahmin edebileceği gibi teknolojidir. Teknoloji, modaya üç farklı noktadan etki eder:

  1. Ortak beğenilerin oluşması açısından basılı, işitsel ve görsel medyanın kullanılabilmesi
  2. Üretim ve tasarım aşamalarının daha pratik bir hale gelmesi
  3. Ürünlerin nakledilmesinin -yani ulaşımın- daha kolay olması

  Elbette ilk aşama, tarihsel bazda, üretim noktasında gerçekleşmiştir. Daha hızlı dikilen kıyafetler, kadınların tüketim alışkanlıklarını da köklü bir şekilde değiştirmeye başlamıştır. Elbette, dönem içerisinde basılı medyanın daha yaygın kullanılmaya başlaması da sürecin tetikleyicilerinden olmuştur. Son olarak da üretilen malın daha hızlı dağıtılmasını kolaylaştıran ulaşım atılımları, moda akımlarının ortaya çıkmasına ciddi katkılar sağlamıştır. Bu tarihsel noktaları artık bildiğimize göre, esas sorumuz olan “Moda akımları nasıl ortaya çıkar?” konusuna geri dönebiliriz. Günümüzde, sürecin işleyişinde daha çok tüketicinin odak noktasına alınması etkili olmaktadır.

  Bir firma yeni tasarımlarını müşterilerinin beğenilerine sunar. Bunu sınırlı bir miktarla yapar. Çokça talep edilen ürünler -bir nevi geri dönüş görevi görerek- çok az talep edilen ürünlerin önünü keser. Sonrasında firma talep edilen modellere yoğunlaşarak modanın oluşumunu başlatır. Elbette bu her zaman kollektif beğeniyle olmaz, bazen sadece tasarımcıların yoğun emeğiyle de olabilir…

  Tasarımcılar, belirli modellere yoğunlaşarak iyi bir defileyle bunu beğenilere sunar. Beğeniler ne kadar ortaklaşır ve yaygınlaşırsa, moda akımı da o denli hızlı yayılır. Bu noktada bir geri dönüş mekanizmasından bahsetmek elbette mümkün değil. Bu şekilde ortaya çıkan moda akımlarında, sadece tasarımcıların vizyoner tasarımları ön plana çıkar. Elbette bazı tasarımlar, asla moda akımı olamadan tarihin tozlu sayfalarına karışabilir.

  Günümüzde, moda akımlarını belirleyen en önemli faktörden de bahsederek, “moda akımları nasıl ortaya çıkar?” bahsini sonlandıralım. Sosyal medya! Teknolojinin insanlara sunduğu en büyük nimetlerden birisi. Herkes, her konuda kendi fikrini açıkça belirtebilme şansına sahip. Haliyle üreticiler ve modacılar açısından da geri dönüş toplamak çok daha kolay bir hale geliyor. Bugün onlarca tekstil firmasını Twitter’dan bulma ve görüşlerinizi paylaşma şansına sahipsiniz. Elbette bu da artık modanın gidişatını etkileyen noktalardan bir tanesi.

  Moda akımlarının nasıl oluştuğuyla ilgili görüşlerinizi siz de paylaşmak istemez misiniz? Hemen bu başlığa yanıt yazabilirsiniz! 🙂

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.