Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Bal Böceği tarafından 2 yıl 7 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #677

  Bal Böceği
  Yönetici

  “Yuvayı dişi kuş yapar, bir arada tutan da dişi kuştur.” derler hani… Hakları var. Para biriktirmenizi ve “anne fonunu” artıya geçirmenizi sağlamanın yolu nedir? Anne fonu için nelerden kısıntılara ve kesintilere gitmelisiniz? Bu başlıkta biraz buna değinmek istiyorum ben. Dilimin döndüğünce anlatacağım bir şeyler. Eğer sizin de ilave etmek istedikleriniz olursa; başlığın altından cevap yazabilirsiniz. 🙂 Şimdi gelelim para biriktirmenizi ve tasarrufa yönelmenizi sağlayacak önerilere…

  1- Pazar Alışverişlerinden Artırım Yapın

  Pazara çıktınız. 40 lirayla çıktığınız bir pazar alışverişi olsun elimizde. 32 lira para harcadınız. Üstünü cüzdanda tutmayın. Oluşturacağınız anne fonu kumbarasına aktarın o parayı. Her hafta bunu yaptığınızı varsayarsak, ayda bir pazar parası kenara koymuş olacaksınız. Ayda 32 lira.

  2- Çocukların Harçlıklarından “Zorunlu Tasarruf Fonu” Kesintisi Yapın

  Çocukları harçlıksız bırakmayacaksınız elbette. Günlük beş lira harçlık verdiğinizi düşünürsek, %10’luk bir zorunlu anne fonu kesintisi gayet ideal bir rakam. Ne çocukları zora sokar, ne de siz kesintiye gittiğiniz için üzülürsünüz. 😀 Ayda 12 lira da buradan tasarrufa gittiniz. Toplamda etti 44 lira.

  3- İndirimleri Takip Edin

  Özellikle market alışverişlerinde indirimleri takip ederek ve indirim dönemlerinde indirimdeki ürünü -eğer uygunsa- toplu olarak alıp; ciddi tasarruf edebilirsiniz. Fakat bu tasarruf, doğrudan anne fonuna ayrılamayabilir. 😀 Yine de “aile bütçesi” tasarrufu olacağı için yararınıza olacaktır.

  4-  Faturaların Para Üstünü Tasarrufa Ayırın

  Faturalar geldi. Ortalama bir hanede, elektrik-su-telefon-doğal gaz şeklinde dört temel fatura var. 52.25 TL gelen bir faturadan 3.75 TL bozukluğu anne fonuna aktarabilirsiniz. Bu sayede, ayda 15 lira da buradan tasarrufa ayrılır. Toplamda 59 TL etti.

  5- Elektriğe Dikkat Edin

  Elektrik faturaları, malumunuz oldukça yüksek gelmeye başladı bu aralarda. Bu nedenle elektrikten edeceğiniz tasarruflar oldukça önemli. Genel olarak elektrikten nasıl tasarruf edileceğini soran bir kullanıcımızın sorusuna ve yanıtlarına “Elektrik faturasını nasıl azaltabilirim?” başlığından ulaşabilirsiniz.

   

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.