Bayramda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Bayramda Sağlıklı Beslenme ÖnerileriRamazan ayından sonra özlemle beklenen Ramazan Bayramı’nda özellikle tatlılardan uzak durmak oldukça zor. Akraba ve bayram ziyaretlerinin vazgeçilmezlerinden olan bayram tatlılarının da bunda etkisi büyük. Bu tarz bir beslenme tarzı size ciddi zararlar verebilir. Sağlığınızdan olmak istemiyorsanız bayramda da buna dikkat etmelisiniz. Aşırıya kaçmadan, istediklerinizden azar azar yiyerek bayramı sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz. Bugünkü yazımızda bayramda sağlıklı beslenme önerileri vereceğiz.

  • Ramazan ayı boyunca değişen metabolizmanızı eski haline getirmek beslenme önerilerinden ilki olacaktır. Bunun için yapmanız gerekenler az az ve sık öğün yemek, kalorisi yüksek gıdalardan, özellikle paketli gıdalardan uzak durmak. Özellikle bayramda bol çeşitli yemeklerin ve tatlıların olduğu sofralarda buna dikkat etmek zor olsa da imkansız değil.
  • Ramazan bittikten sonra kendinizi, psikolojik olarak rahatlama ve her şeyi yeme isteği içinde bulabilirsiniz. Bayramın bir diğer isminin Şeker Bayramı olması nedeniyle şekerler, çikolatalar ve tatlılar sürekli karşınıza çıkacaktır. Ani kan şekeri yükselmelerini önlemek için kendinize bir sınır koyun. Bu sayede iştahınızı da kontrol altına alabilirsiniz.
  • Bayramda da diyet mi yapacağız diye sorabilirsiniz. Diyet kelimesi pek çok kişi için zorlayıcı ve hatta caydırıcı olabilmektedir. Bu nedenle diyet yapmak yerine sağlıklı beslenme önerileri ni dikkate alarak sağlıklı beslenmeyi bayramda da sürdürebilirsiniz. Hazırlanan çeşitli yemekler, içecekler sofraları donatacaktır. Kendinizi tabi ki bu sofralardan mahrum etmeyin. Fakat tercih edeceğiniz yemekler daha çok ızgara, haşlama ya da buğulama yoluyla pişen yemekler olmalı. Bu tarz yemekler hem midenizi zorlamayacak hem de sizi uzun süre tok tutacaktır.
  • Bayramda sağlıklı beslenmek için sofrada tercih edeceğiniz diğer tercihlerden biri çorbalardır. Her ne kadar havalar sıcak olsa da çorbalar içindeki vitaminlerle hem besleyicidir hem de tok kalmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra hepimizin bildiği gibi salatalar da sağlıklı öğünler içindedir. Sofranızı çeşitli salatalarla zenginleştirebilir bu sayede kendiniz için sağlıklı alternatifler yaratabilirsiniz.
  • Bayramda dikkat etmeniz gereken şeylerden biri içecekler. Özellikle gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durmanızda fayda var. Bu tür içecekler sizin midenizi daha da şişirip hazımsızlık çekmenize neden olacaktır. Gün içerisinde bol bol su için. Su hem vücuttaki toksinlerin atılmasına hem de organlarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olacaktır. Gün içerisinde en az 2 litre su içmeye çalışın. Gün içinde içilen su miktarını artırmak için yazımızı okuyabilirsiniz. Şekersiz ya da az şekerli Türk kahvesini bayramda bol bol tüketmeye çalışın.Bu sayede metabolizmanızı hızlandırabilir aynı zamanda kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz bir diğer içecek sade maden suyudur. Özellikle hazımsızlık çektiğiniz zamanlarda, günde bir kereden fazla olmayacak şekilde maden suyu tüketebilirsiniz. Hem de içerisinde bulunan minerallerle vücudunuzun ihtiyacını karşılayabilirsiniz.
  • Tüm bu sağlıklı beslenme önerileri nin yanı sıra fiziksel aktivite de oldukça önemlidir. Hali hazırda spor yapıyorsanız aynı tempoyu koruyabilirsiniz. Eğer düzenli spor alışkanlığınız yoksa gün içinde yapacağınız hızlı tempo yarım saat yürüyüşle vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu sayede hem kilo almanın önüne geçer hem de değişen metabolizmanızı eski haline getirebilirsiniz.

Bu önerileri dikkate alarak sağlıklı bir bayram geçirmeniz dileğiyle. Herkese iyi bayramlar 🙂

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir