Bebek Hastalıkları

Bebek HastalıklarıBebek dünyaya geldiğinde ebeveynler birçok ilk yaşarlar. Bu ilklerden birisi de bebek hastalıkları dır. Maalesef ki bu dönemde bebeğinizin dilinden tam anlayamadığınız için tedirgin olmanız çok normal. Meraklanmayın bir süre sonra bebeğinizin bakışından ne istediğini anlayacak kıvama geleceksiniz. Bebeklerinizi hastalıklardan korumak için yenidoğan hastalıkların ne olduğunu öğrenmekte fayda var. Çocuk hastalıklarının ne olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebek Hastalıkları Nelerdir?

KUSMA VE İSHAL

Genellikle 3 ve 12 ay arasında olan bebeklerde meydana gelir. Normal bebek kusmaları ve virüs kaynaklı kusmalar arasında fark vardır. Virüs kaynaklı kusmalar genellikle yemek bittikten sonra da devam eder ve bunu daha sonra ishal takip eder.

ATEŞ

Bebek hastalıkları arasında en sık görülen hastalık ateşlenmedir. Ateş de 3 ve 12 aylık dönem arasındaki bebeklerde meydana gelir. Bebeğin ateşinin olması bebeğin mikroplarla savaştığı anlamını çıkarır. Ateş bebeğin mikroplarla mücadele etme ve savaş yöntemidir.

KABIZLIK

Bebek doğumundan 1-2 ay sonra hemen hemen her bebekte bu sorun ortaya çıkar. Kabızlığın nedeni ise bebeğin çok güçsüz olması ve buna ek olarak yattığı yerden kakasını yapmasıdır.

KAFA DERİSİ KABUKLANMASI

Kuru beyaz veya sarı pullar kafa derisinde kabuklar oluşturur. Bebeği yıkamadan önce zeytinyağı eli başını okşamak bu pulların kaybolmasını sağlayabilir.

PAMUKÇUK

Bu hastalık nedeniyle bebeklerin ağızlarında beyaz bir tabaka oluşur. Bu tür hastalık genelde yeni doğan bebeklerde bulunur. Eğer ebeveyn pamukçuktan şüpheleniyorsa hemen bir doktora başvurmalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir