Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek Taşı BelirtileriGünümüzde pek çok kişinin muzdarip olduğu bir problem olan böbrek rahatsızlığı yaşam kalitesini ciddi şekilde azaltan bir rahatsızlıktır. Duran bir böbrek taşı ağrıya neden olmazken idrar yolunda ilerlemeye başladığı zaman ciddi ve sancılı bir sürece girilir. Bugünkü yazımızda böbrek taşı belirtileri ve nedenleri hakkında bilgi bulabileceksiniz.

Oksalat billurları adı verilen böbrek taşları¸ oluşum yeri itibariyle böbrekte ancak zarar verme yeri olarak idrar yollarında faaliyet gösterirler. Alınan gıdalar ve sıvılar sonucu böbrekte irili ufaklı yapıları olan böbrek taşları kendiliğinden idrar yolu ile atılabilir veya kalıcı olarak zarar verebilirler. Küçük olanların atılmasından vücudun bile haberi olmaz ancak büyük olanlar böbrekten ziyade mesaneye doğru ilerler ve dışarı çıkma yolunda idrarın atıldığı kanala sığmayacağı için sürtünme yolu ile hasar verirler.

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Kalıtsal olarak aktarıldığı düşünülen ve yenileme ihtimali bir hayli fazla olan böbrek taşları, sebebi tam bilinemeyen bir olaydır. Ancak mantık gereği vücuttaki, daha özelde böbrekteki sıvı –ki büyük ihtimalle su- miktarının azalması billurlaşmaya neden olabilir. Genelde orta yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır. Temel mantık vücudun kaybettiği su oranının takviye edilmesidir.
Erkeklerin daha fazla risk altında olduğu bu rahatsızlığın nedenlerinden biri de tekdüze yaşamdır. Spor içermeyen hareketsiz yaşam tarzı da vücudun enerji sarf etmemesine ve bunun içe yansımasına neden olur. Beslenme tarzı da dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Eğer böbrek taşı belirmeye başlamışsa üzüm ve ıspanak tarzı besinler tüketmek yararınıza olacaktır. Ayrıca epey bir uzman çikolata yenilmesini de önermektedir.
İdrar yollarınızda meydana gelen rahatsızlıkları mutlaka çözmelisiniz çünkü ilerde böbrek taşına zemin oluşturabilir. Ayrıca kalsiyum içerikli ilaç alımında da ölçülü olmak gerekir. Doğuştan gelen rahatsızlıklar için alabileceğiniz bir önlem zaten bulunmamaktadır. Bu rahatsızlığın tek güzel yanı, böbrek taşı belirtileri nde ve tetkiklerinden rahatlıkla hastalığın tespit edilebilmesidir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşı rahatsızlığı çok uzun bir süre ortaya çıkmayabilir. Bunun tam tersi olarak da önemsiz diye nitelendirdiğiniz  ağrılar da böbrek taşı belirtileri içinde olabilir. Böbrek taşı olup olmadığını anlamak için bazı belirtiler mevcut. İdrarın renginde ve kokusunda değişiklik olması ve kanlı olması, terlemenin aşırı miktarda meydana gelmesi, ağrıların sırt kısmından aşağılara gelmesi, midenin bulanması ve kusmaya neden olması, sık sık idrara sıkışılması, idrar çıkarmada zorluk ve üşüme böbrek taşı varlığının belirtileridir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir