Böcek Sokması ve Tedavisi

Böcek Sokması ve TedavisiÖzellikle yaz aylarında insanların çevre ile daha haşır neşir oldukları dönemlerde savunmasız bir şekilde kaldıkları durumlar olabilir ve böcekler bir tehlike sezip insanları sokabilirler. Bazı böceklerin doğasında insan kanını emmek varken bazıları da fırsattan istifade diyerek iğnelerini batırırlar. İnsanların doğal çevrede, kırlarda, bayırlarda, parklarda maruz kaldıkları en yaygın böcek sokmaları, pire, arı, kene, akrep ve örümcek türleridir. Bugünkü yazımızda böcek sokması ve tedavisi hakkında bilgi vereceğiz. Bu tarz konularda bilgi sahibi olmanız tehlike anında daha rahat hareket etmenize yarar sağlayacaktır.
Eğer önemli bir alerjiniz yoksa birkaç gün içinde geçen arı sokması, hafif acı verir ve şişebilir. Arının akıttığı zehir sizin midenizi bulandırır ve kusmaya yol açarsa, soluk almada güçlük yaratırsa, göz, dudak ve boğaz bölgelerinde şişme meydana getirirse bilinciniz kaybolmadan en yakın sağlık kuruluşuna yol almalısınız.


 

Böcek sokması ve tedavisi konusunda dikkat etmeniz gereken diğer bir konu örümceklerdir. Eğer bir karadul örümceği tarafından ısırılırsanız, karnınızda sertlik ve spazm oluşturabilir, soluk almanızı güçleştirebilir, midenizi bulandırabilir, başınızı ağrıtabilir, kusturabilir, terletebilir ve cildinize karıncalanma oluşturabilir.
Eğer cildinizde içten dışa doğru sırasıyla maviye yakın mor, beyaz ve kırmızı bir dairesel etki bırakmışsa kahverengi örümcek tarafından ısırılmış olabilirsiniz.
Cildinizdeki ısırıklarda kırmızılık ve kaşınmalar hakimse ve bu belirtiler vücudunuzda kıyafetlerinizin örttüğü yerin haricinde ise muhtemelen pire ısırığı almışsınızdır.

Böcek Sokmasında Ne Yapılabilir?

Böcek sokması ve tedavisi için almanız gereken önlemleri aşağıda bulabilirsiniz.

  • Yaşadığınız tüm böcek sokmalarında – kene hariç- hastaneye varmadan önce soğuk su tutabilirsiniz. Ancak daha sonra hemen sağlık kuruluşuna intikal etmeli ve hekimlerin tavsiyelerine uymalısınız.
  • Önlem olarak böceklerin olacağını düşündüğünüz bölgelerde işiniz varsa, çorabınızı kıyafetinizin üzerine kadar çekin, eldiven kullanın. Baş bölgenizi şüpheli yerlere çok yaklaştırmayın.
  • Böceklerle öyle ya da böyle temas etme ihtimaliniz yüksekse üzerinize böcek yaklaştırmayan ilaçlardan sürün.
  • Bol ağaçlıklı ve otlu bölgede vakit geçirdiyseniz eve girdiğinizde banyoda tüm aile fertlerinin üzerini keneye karşı kontrol edin. Kaşınan böcek ısırmaları genelde tehlikesizdir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir