Çatlaklar İçin Bitkisel Çözümler

Çatlaklar İçin Bitkisel Öneriler

Ergenlik dönemi, hızlı kilo alıp verme, hamilelik dönemlerinin ortak noktası vücutta çatlakların oluşmasına sebep olması denebilir. Özellikle karın, bacak ve göğüslerde ortaya çıkan çatlaklar, görünüm olarak rahatsız edici olabiliyor. Çatlakların sebebi; hızlı kilo alıp vermekten dolayı (hamilelik ve ergenlik de dahil) cildin esnemesidir. Çatlak oluşumu genetik faktöre göre belirlense de özellikle kuru cilde sahip kişilerde daha çok ortaya çıkıyor. Kremler, losyonlar gibi pek çok tedavi yöntemi olsa da son zamanlarda çatlaklar için bitkisel çözümler daha ön plandadır. Bu önerilerle çatlak görünümünü azaltarak cildinizi rahatlatabilirsiniz.

Evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz çatlaklar için bitkisel çözümlere göz atalım:

İlk tarif; bal, avokado ve limondan oluşan krem. Avokado çok güçlü bir yenileyicidir. Bu özelliği sayesinde çatlakların giderilmesine yardımcı olur. Hazırlaması ise oldukça basit. Tüm malzemeleri blenderdan geçirin. Karışım yumuşak hale gelince çatlakların olduğu bölgelere uygulayın. 15 20 dakika bekletip ılık suyla durulayın.

Avokadolu bir diğer tarif ise, yulaf, tatlı badem yağı ve avokado karışımından oluşuyor. Tüm malzemeleri elle karıştırarak çatlakların olduğu bölgeye uygulayın. 10 20 dakika arasında bekletip ılık suyla durulayın.

Çatlaklar için bitkisel önerilerden bir diğeri ise havuç merhemi. İhtiyacınız olan tek şey havuç. Havuçları yumuşayana kadar buharda pişirin. Pişen havuçları püre haline getirdikten sonra çatlaklarınızın olduğu bölgeye  masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekletin. Ilık ya da soğuk suyla durulayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir