Çikolata Krizinden Kurtulma Yolları

Çikolata Krizinden Kurtulma YollarıKadınlar olarak zaman zaman tatlı krizleri yaşarız. Bu tatlı da genel olarak çikolata şeklinde olur. Çikolata krizi geldiğinde yediğimiz çikolatalar için daha sonrasında pişmanlık duyulduğu da bir gerçek. Bugünkü yazımızda çikolata krizinden kurtulma yollarını anlatacağız. Bu sayede gereksiz kalori alımının önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

Başka Şeylerle İlgilenin

Çikolata krizine yakalandığınız zaman durmak bilmeden çikolata yemek isteriz. Bu da kilolara hoş geldin demenin yollarından biridir. Böyle zamanlarda dikkatinizi başka şeylere yönlendirirseniz isteğinizin kısa süre içinde geçeceğini göreceksiniz. Hemen bir müzik açıp 10 dakika dans edin. Eğer dans etmek sizin ilgi alanınız değilse uzun zamandır ertelediğiniz çekmeceleri düzenleyebilirsiniz. Merak ettiğiniz kitaba başlayabilirsiniz. Seçenekleri artırmak elinizde, neyi yapmaktan keyif alıyorsanız onu yapın. Bu sayede dikkatinizi yapacağınız işe yönlendireceğiniz için çikolata krizini atlatacaksınız.

Kısa Yürüyüşler Yapın

10 15 dakikalık yürüyüşler, çikolata krizinden kurtulma yollarından biridir. Yürüyüş yapmak için uzun sürelere gerek yok. 10 15 dakikalık yürüyüşler vücudunuza endorfin hormonu salgılatarak mutlu hissetmenizi sağlar. Bu yürüyüşten sonra tatlı isteğiniz büyük ihtimalle ortadan kalkacaktır. Ayrıca yürüyüş yaptığınız süre boyunca yaktığınız kaloriler de cabası.

Çikolatayı beslenme listesine ekleyin

Eğer çikolataya çok düşkünseniz bir anda çikolatayı kesmek daha sık tatlı krizlerine girmenize neden olacaktır. Çikolatayı beslenme listenize az az eklemek hem çikolatadan alacağınız kaloriyi azaltacak hem de çikolata krizlerinin önüne geçecektir. Az kalorili meyveleri çikolata sosuna batırarak tüketmek daha az kalori almanıza yardımcı olur. Hem de bu sayede kan şekerinizin hızlı yükselip hızlı düşmesinin önüne geçerek çikolataya bağlı açlığı azaltmış olursunuz.

Kaliteli Tatlı Tüketin

Çikolata krizinden kurtulma yollarını denediniz fakat pek başarılı olamadınız. O halde çikolata ya da tatlıyı en kaliteli şekilde almaya çalışın. Kaliteli tatlı nedir derseniz; bitter çikolata ya da sütlü tatlılar bu gruba girer. Şekerli gıdalar veya gofret yerine kakao oranı yüksek bitter çikolata tüketin. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar yiyin. Fakat yine de porsiyonu küçük tutmakta fayda var.

Çikolata krizlerinden kurtulmak için sürekli aynı şeyleri denerseniz vücudunuzu kandırmanız biraz zor olacaktır. Bu nedenle farklı zamanlarda farklı şeyler uygulamanız krizleri daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır. Sağlıklı günler dileriz 🙂

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir