Cilt Lekeleri için Maske Tarifleri

Cilt Lekeleri için Maske TarifleriCildinize ne kadar dikkat ediyor olursanız olun yine de cilt lekelerine sahip olabilirsiniz. Buna neden olan pek çok unsur vardır, en bilinen sebepler arasında sivilce lekeleri ve güneşi sayabiliriz. Bunların yanı sıra cilt yüzeyinde kararma, kızarma, pürüzlü görünüm de ciltte lekelere neden olur ve oldukça can sıkıcı olabilir. Bugünkü yazımızda cilt lekeleri için maske tarifleri bulabileceksiniz. Bu sayede yüzünüzdeki lekelerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Cilt lekeleri olan kişilerde bu durum ciddi bir özgüven kaybına neden olabilir. Fakat bu demek değil ki cilt lekelerinin çözümü yok. Cilt lekelerini gidermek, hafifletmek için uygulayabileceğiniz 2 yöntem vardır. İlk yöntem kozmetik beyazlatıcı ürünlerdir. İkinci yöntem ise evde hazırlayabileceğiniz özel maskelerdir. Evde hazırlayabileceğiniz maskeler hem daha uygun fiyatlı hem de daha doğal olacaktır.

Cilt lekelerine karşı bakım önerileri için yazımızı okuyabilirsiniz.

Cilt Lekeleri için Maskeler

Bal ve Limon Maskesi

Bal maskesi ev yapımı cilt ve saç bakımında sıklıkla kullanılan bir besindir. Bunun nedeni balın çok güzel bir nemlendirici olmasıdır. Bal maskesi limonla birlikte kullanıldığında limonun asitli yapısı lekelerin görünümünü azaltacaktır. Aynı zamanda balın nemlendirici yapısıyla limonun neden olduğu kuruluğu azaltacak hem de yüzünüzü nemlendirecektir.

Bal ve limon maskesi için gerekli malzemeler: 2 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı limon. İki malzemeyi bir kapta karıştırdıktan sonra lekelerin olduğu yere daha çok özen göstererek tüm yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra bol ılık suyla yıkayın. Cildinizin ihtiyacına göre nemlendirici kullanabilirsiniz.

Balın mucizevi etkisi saçlarınızda görmek için balla yapılan saç maskeleri ne göz atabilirsiniz.

Bal ve Tarçın Maskesi

Bu maske özellikle sivilceden muzdarip ciltler için oldukça etkili olacaktır. Tarçının içerisindeki maddeler sayesinde cildinizdeki mikropları temizleyecek bu sayede sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bal ile birlikte yapılan maske de cildinizi nemlendirerek yumuşacık yapacaktır.

Bal ve tarçın maskesi için gerekli malzemeler: 2 yemek kaşığı bal ile 1 çay kaşığı tarçın. Malzemeleri bir kapta karıştırıp  temiz yüzünüze uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin.

Cilt Lekeleri için Maskeler

Cilt Lekeleri için Maskeler

Havuç Maskesi

Cilt lekeleri için maske tarifleri nden bir diğeri havuç maskesidir. Özellikle kış aylarında oldukça rahat bulabileceğiniz havuçla maskenizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Sivilce izleri için etkili bir maske olan havuç maskesi için gerekli malzemeler: 2 adet büyük boy havuç ve süt.

Havuçları haşlayın ve püre haline gelene kadar ezin. Maskeyi kalın bir tabaka halinde yüzünüze uygulayın ve 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra soğuk süt ile yüzünüzü durulayın (süt yerine su da kullanabilirsiniz).

Gül Suyu Maskesi

Yüzünüzdeki pürüzlerden ve cilt lekelerinden şikayetçiyseniz gül suyu maskesini deneyebilirsiniz. Günlük olarak bu maskeyi kullandığınızda cildinizdeki lekelerde azalma gözleyeceksiniz. Gül suyunun faydaları nedir merak ediyorsanız yazımızı okuyarak gül suyunun farklı kullanım alanlarını görebilirsiniz.

Gül suyu maskesi için gerekli malzemeler: 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı gül suyu.

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın isterseniz boynunuza da uygulayabilirsiniz. Maskeyi ister tüm gece yüzünüzde kalacak şekilde uygulayabilir isterseniz de 40 45 dakika yüzünüzde bekletip bol suyla yıkayabilirsiniz.

Kahverengi Lekeleri Azaltan Maske

Yüzünüzde güneşe bağlı ya da farklı sebeplerden kahverengi lekeler olabilir. Kahverengi cilt lekeleri için maske tarifleri nden kolay birini vereceğiz. Kahverengi lekeler için gerekli malzemeler: 1 çay kaşığı karbonat, 3 damla limon suyu, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı zeytinyağı.

Malzemelerin hepsini bir kapta karıştırın. Oluşan karışımı gözlerinizden ve dudak çevrenizden uzak tutmaya dikkat ederek yüzünüze sürün. 5 6 dakika kadar bekledikten sonra bol ılık suyla ovalayarak  temizleyin. Üzerine nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Lekelerinizin yoğunluğuna göre haftada 1 ya da 2 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Salatalık Maskesi

Salatalık içerisindeki maddelerle yüzünüzdeki güneş lekeleri ve sivilce izlerine karşı oldukça etkilidir. Salatalık maskesi için gerekli malzemeler: yarım salatalık ve 1 çay kaşığı limon suyu. Salatalığı püre haline getirip limonla karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımıyla sadece lekelerin üzerine uygulayın. Maskeyi yüzünüzde 15 dakika bekletin. Daha sonra bol soğuk suyla yıkayın. Eğer yüzünüz çok gerilmişse nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Bu maskeyi gün içerisinde 2 3 kez uygulayabilirsiniz. Limonun beyazlatıcı etkisi sayesinde cildinizdeki lekelerin hafiflediğini göreceksiniz.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir