Cilt Lekelerine Karşı Öneriler

Cilt Lekelerine Karşı ÖnerilerGüneş lekeleri, sivilce izleri, hamilelikte oluşan lekeler, yaşlılık sebebiyle oluşan lekeler… liste uzayıp gitse de cilt lekeleri pek çok kadının derdi. İstenmeyen lekeler güzelliğinize gölge düşürerek canınızı sıkmanıza neden olacaktır. Bugünkü yazımızda cilt lekelerine karşı öneriler paylaşacağız. Eğer cilt lekelerinden şikayetçiyseniz buna çözüm bulmak ve cildinize bakım yapmanın tam zamanı. Henüz tamamen ısınmayan havalar ve yüzünü tam olarak göstermeyen güneş cilt bakımı konusundaki en büyük yardımcınız olmaya aday.

1- Güneş Koruyucuyu Yanınızdan Eksik Etmeyin

Cilt bakımı konusunda yapılan yanlışlardan biri güneş koruyucuyu sadece yazın kullanmaktır. Leke oluşumunda en önemli etken olan ultraviyole ışınları yaz kış demeden etkisini gösteriyor. El ve yüz gibi bu ışınlardan çabuk etkilenen bölgeler leke oluşumuna yatkındır. Bunun önüne geçebilmeniz için yaz kış demeden kendi vücut tipinize uygun güneş koruyucu kullanmanız önemlidir.

2- A,C ve E Vitaminlerini Tüketin

Vitaminleri günlük hayatımızda zaten tüketmemiz gerekiyor. Fakat cilt lekelerinden muzdaripseniz vitamin alımına daha fazla dikkat etmeniz gerekmekte. A vitamini cilt yaşlanması ve lekelerin düzenlenmesi, azaltılması açısından önemlidir. E ve C vitaminleri antioksidan bakımından zengindir. C vitamini ciltteki kolajen üretimini destekleyerek ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasarı tamir ediyor. En başta yeşil sebzeler, kivi, çilek, ananas, havuç, greyfurt gibi gıdaların tüketimini artırmanızda fayda var.

3- Sigara, Alkol Tüketimini Azaltın

Alkol ve sigara içenlerde daha fazla cilt lekesi oluşumuna rastlandığı kanıtlanmış bir gerçek. Bu nedenle cilt lekelerine karşı öneriler den biri sigara ve alkol tüketimini azaltmanız mümkünse tamamen bırakmanız hem sağlığınız hem de cildiniz açısından iyidir.

4- Makyaj Malzemelerinizi Kaliteli Seçin

Makyaj her kadın için önemlidir. Özellikle cilt kusurlarını gizlemek için kullanılan pudra ve fondötenlerin kaliteli olmasına özen gösterin. Makyaj bazı olarak kullandığınız ürünlerin güneş koruyucu özelliği olması cilt lekelerinin önüne geçilmesi açısından önemlidir. Kullanacağınız ten ürünlerinin içeriğinin temiz olmasına dikkat edin.

5-Bitkisel Maskelerden Yararlanın

Cilt lekelerine karşı öneriler den biri diğeri bitkisel çözümlerdir. Evde, mutfağınızda bulunan ürünlerle maskeler hazırlayarak lekelerin önüne geçebilir, oluşan lekelerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Elma sirkesi, limoni bal gibi malzemelerle rahatlıkla kendi maskenizi oluşturabilirsiniz. Eğer bu yöntemler işe yaramadıysa kimyasal peeling gibi cilt lekelerini azaltmaya yönelik yöntemler deneyebilirsiniz.

Elma sirkesi maskesi:

Bir kaba 1e1 oranında elma sirkesi ve su koyup kaynatın. Kaynattığınız bu karışımla yüzünüze buhar banyosu yapın. Bunun yanı sıra aynı şekilde hazırlayacağınız karışımla 3 4 günde bir olmak üzere yüzünüzü silin. Cilt lekelerini azaltmada oldukça etkili bir maske olan elma sirkesini mutlaka deneyin.

Güneş lekeleri ve yaşlılık için kullanabileceğiniz bir diğer maske ise limon, bal ve yoğurtlu bir maske. Bu maske cildinizin rengini açarken cilt lekelerinin de önüne geçecektir. Bir limon suyu, 2 yemek kaşığı bal, 3 yemek kaşığı yoğurdu karıştırın. Karışımı yüz, el ve dekolte bölgenize haftada bir uygulayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir