Çocuk Hastalıkları

Çocuk HastalıklarıÖzellikle yeni anne olan kadınların oldukça merak ettiği konulardan biri Çocuk hastalıkları dır. Bu hastalıkların neler olduğunu bilmek sizi bir adım önde başlatacaktır. Bu sayede hastalıktan önce önlem alabilir ya da hastalığın tedavisinde daha bilinçli bir ebeveyn olabilirsiniz.

Çocuk Hastalıkları Nelerdir?

KABAKULAK

Kabakulak genellikle ateş, iştahsızlık ve halsizlikle başlar. Daha sonra tükürük bezinin şişmesiyle yanakta dolgun bir görünüm ortaya çıkar. Bir nevi yanak tek veya çift taraflı olarak şişkinlik gösterir. Kabakulak bulaşıcı bir hastalıktır ve hastaya yakın temasla bulaşır.

KIZAMIK

Kızamık, hafif titreme ve ateş yükselmesi ile başlar. Çocukta bir nezle hali görülür. Gözler kızarır ve ışığa bakılamaz. Ayrıca bademcik şişliği ve öksürük de meydana gelir. Kızamığın en önemli belirtisi ağız içinde oluşan gri ve beyaz renkteki lekelerdir.

BOĞMACA

Boğmaca oldukça bulaşıcı olan Çocuk hastalıkları ndan bir tanesidir. Toplam hastalık süresi 6 ile 10 hafta arasında değişkenlik gösterebilir. Göz yaşarması, hafif öksürük ve hapşırma ile başlar. Daha sonra oldukça sert ve yoğun bir öksürük başlar. Bu öksürüklerden sonra çocukta morarma, kusma ve bulantı ortaya çıkar.

SUÇİÇEĞİ

Suçiçeği de bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık esnasında çocukta ateş yükselir ve deride kabartılar meydana gelir. Özellikle 10 yaşından küçük çocuklarda meydana gelir. Ancak suçiçeği sadece çocuklarda değil daha önce bu hastalığı geçirmiş veya geçirmemiş yetişkinlerde de meydana gelebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir