Çölyak Hastalığı

Çölyak HastalığıÇölyak hastalığı ince bağırsağın Gluten proteinine karşı aşırı hassasiyet ve kronikleşen alerjisine verilen isimdir. Hastalık ömür boyu sürer. Gluten, çölyak hastalarında bağırsaklarda bulunan ve besinin emilmesini sağlayan villüs yapısının bozulmasına neden olur. Bu nedenle yiyeceklerdeki besin emilimi engellenir ve villüs yapısının kıvrımları tahriş sebebiyle küçülür. Bu küçülme bağırsak yüzeyinin küçülmesine neden olur ve alınan gıdalar emilemez. Tüm bunların sonucunda beslenme yetersizliği ve buna bağlı hastalıklar ortaya çıkar.

Çölyak hastalığı her yaşta tespit edilebilse de teşhisi zor olan bir hastalıktır. Hastalıkla birlikte ortaya çıkan belirtiler genellikle başka bir hastalığı işaret etmektedir. Bu da hastalığın teşhisini zorlaştırmaktadır. Kesin tanı konulabilmesi için kan testleri sonrasında ince bağırsak biyopsisi yapılmalıdır.

Çölyak Hastalığı Belirtileri

İştahsızlık, gaz şikayetleri, yaşa göre az kilo, kansızlık hastalığın temel belirtileri arasındadır. Bunun yanı sıra kas zayıflığı, büyük tuvalet ihtiyacının artması, kusma, eklem ve kemik ağrıları da diğer belirtiler arasındadır. Görüldüğü üzere hastalığın belirtileri geniş bir alana sahiptir. Bu da teşhis konulmasını zorlaştırır.

Çölyak hastalığı konusunda dikkat edilmesi gereken bir konu da hastalığın genetik bir şekilde aktarılmasıdır. Hastalık ilk seferde aktifleşebildiği gibi hamilelik, doğum, ameliyat ya da duygusal strese bağlı olarak da aktifleşebilir.

Tedavi Yöntemleri

Çölyak hastalığının tek tedavi yöntemi glutensiz beslenmektir. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi besinler gluten içerdiğinden bu yiyecekleri yemeniz size zarar verecektir. Daha önce de söylediğimiz gibi uygulayacağın diyet ömür boyu olacaktır.

Çölyaklı hastalar normal ekmek, makarna, pasta,börek, bisküvi gibi gıdaları tüketmemelidir. Gluten içermediği durumlarda mısır unu, pirinç unu gibi gıdalar tüketilebilir.

Glutensiz gıdalarla hazırlanan diyetinize sıkı bir şekilde uyduğunuz takdirde kısa süre içerisinde şikayetleriniz büyük ölçüde azalacaktır. Tamamen şikayetlerden kurtulmanız yaşınız, bağırsaktaki tahribat durumu gibi etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir.

Çölyak  hastalığı na sahipseniz çok titizlenmeniz gerekmektedir. Yemek hazırlığı sırasında glutenli gıdalara değmiş kaşık, çatal, tabak yani herhangi bir gereçlerle çölyak hastasının gıdalarına dokunulmamalıdır.

Az miktarda glutenli gıda yesem bir zararı olmaz diye düşünmek ciddi zararlara yol açabilir. Bir çay kaşığı kadar bile olsa yiyeceğiniz glutenli ince bağırsağınıza zarar verecektir.

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir