Daha Dinç ve Mutlu Hissetmek İçin 6 Yöntem

daha-dinc-ve-mutlu-hissetmek-icin-6-yontem

Kaç yaşında olursanız olun, kendinizi daha zinde ve daha mutlu hissedebilirsiniz!

Günün stresi, ev işlerinin çokluğu, çocukların gürültüsü ve sürekli bir şeyler yetiştirmek zorunda olduğunuz işiniz… Okurken bile bunaltıcı olan bu etkenler, neredeyse yaşam enerjimizin tamamını sömürüyor. Akşam yastığa başımızı koyduğumuzda, uyku kalitemizin bile düşmesine neden olan bu etkenler; kronik yorgunluğu ve depresyonu da tetikliyor. Ancak bu etkileri azaltabilmek için yapabileceğiniz şeyler var… İşte kendinizi daha zinde hissetmeniz için altı pratik yöntem…

1- Günün İlk Öpücüğünü Önemseyin!

Kalktığınızda mutlaka birini öpün. Eğer tek yaşamıyorsanız, eşinizi/anne-babanızı/kardeşinizi/çocuklarınızı öperek güne başlayın. Alelade bir öpücükle geçiştirmeyin ama. Sevgiyi hissederek öpün. Günün ilk öpücüğü, sizin daha keyifli bir gün geçirmenize sebep olacak. Eğer tek yaşıyorsanız, yataktan kalkar kalkmaz aynadan kendinize bakın ve bugünün “yaşamak için” ne kadar güzel bir gün olduğunu anımsayın!

2- Sebepsiz Gülümseyin!

Biliyoruz; hayat zor, gülünecek şeyler az. Ama sebepsiz gülümsemek, gün içerisinde kendinizi daha iyi hissetmeniz için etkili bir yöntem. Birine sebepsiz gülümsemek, karşılığında bir tebessüm almak; gerçek anlamda zinde hissetmeniz için bulunmaz bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirin.

3- Gökyüzüne Bakın ve Derin Bir Nefes Alın!

Gökyüzüne bakmak, pek çok insan üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu rahatlatıcı etkiyi kullanın. Gökyüzüne bakarak derin bir nefes almak, birkaç dakika sonra daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Gökyüzünün serbestliği, canlılığı sizin “sıkışmışlık” hissinden kurtulmanızda ciddi fayda sağlayabilir.

4- Karnınızı Doldurmak İçin Değil, Tadına Varmak İçin Yiyin!

Geçiştirilen öğünler, atıştırma şeklinde geçilen kahvaltılar, kısacık bir molaya sıkıştırılmış fast-food yiyecekler… Hiçbirinin tadına varamadan, karnımızı doldurmak için yediğimiz şeyler. Bunu yapmayın. Bu sizin yaşam enerjinizi düşürecektir. Bunun yerine, atıştırıyor da olsanız sıkıştırıyor da olsanız, yediğiniz şeyin tadına varın. Tabiri caizse, “zevkine vararak” yemeğinizi yiyin. Bu sayede, hem damak tadınız gelişecektir, hem de yorgunluk hissi bir parça azalacaktır.

5- Kendinizi Keşfedin!

İnsan, yaşı kaç olursa olsun, değişen bir canlıdır. Kendinizdeki değişimleri fark edin. Kendinizi keşfetmek, aslında yaşadığınızı hissetmenizi sağlayacak bir şey. İlgi alanlarınızı, yapmak istediklerinizi keşfedin. Kendinize zaman ayırın ve mümkünse bir hobi edinin. Böylece, günde on dakika bile olsa kendinize zaman ayırabilecek ve günün diğer zamanlarında daha dinç hissedeceksiniz.

6- Mutluluğun da Mutsuzluğun da Bulaşıcı Olduğunu Öğrenin!

Mutluluk da bulaşıcı, mutsuzluk da… Bunu bildiğinizin farkındayız. Fakat bu bulaşıcılığı, hayatınızın içerisinde kullanmıyorsunuz. Mesela, sürekli sızlanan insanlar, sizin de mutsuz olmanızı sağlayacak. Siz hayatınızdan, bu tarz insanları çıkarmadıkça ve etrafa mutluluk saçan insanlarla daha fazla vakit geçirmedikçe; uzun vadede mutsuzluğu kanıksayacaksınız. Bu nedenle, mutluluğun da mutsuzluğun da bulaşıcılığının farkına vararak; hayatınızı gözden geçirin. Eğer, gerekli tedbirleri alırsanız, hem daha zinde hissedeceksiniz hem de daha mutlu bir yaşam süreceksiniz…

Hatun Güncesi ekibi olarak, size verebileceğimiz tavsiyeler bunlar. Eğer sizin de gün içerisinde, daha zinde hissetmek için uyguladığınız pratik yöntemler varsa; bunları bizimle ve okurlarımızla paylaşmanızdan mutluluk duyarız! 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir