Daha Rahat Uykuya Dalmanın Yolları

daha-rahat-uykuya-dalmanin-yollari

Daha rahat uykuya dalmak ve konforlu bir uyku uyumak için yapılması gerekenler Hatun Güncesi’nde!

Yatağa girdiğiniz zaman, saatlerce dönüp durmaktan rahatsız mısınız? Ya da sabahları kalktığınızda dinlenememiş olmaktan bıktınız mı? Aslında tüm bunları aşmanın birkaç yöntemi var. Öyle ki; gecenin erken saatlerinde uykuya dalabilirseniz, saatlerce dönüp durmayacak ve ertesi güne daha dinlenmiş olarak uyanacaksınız. Hatun Güncesi ekibi olarak, daha konforlo bir uyku uyumanız için bir liste hazırladık. Eğer siz de bu dertlerden muzdaripseniz, tavsiyeler sizin de işinize yarayabilir! 🙂

Daha Konforlu Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

  1. Uyku kıyafetlerinizin temiz olmasına ve iyi kokmasına özen gösterin. Kötü kokan ya da kirli uyku kıyafetleri, uyumayı zorlaştırır.
  2. Uyuyacağınız yerin sıcaklığı iyi ayarlanmış olmalıdır. Çok soğuk ortamlarda ya da çok sıcak ortamlarda uyumak, uyku sağlığını bozacaktır.
  3. Uyumadan iki saat öncesinde, tüm yeme-içme işi bitmiş olmalıdır. Yatmadan önce yenilen yemek, uykuya dalmayı ve rahat bir uyku sürmeyi zorlaştıracaktır.
  4. Düşüncelerinizi dağıtmaya çalışın. Pek çok kişinin, uyumadan hemen önce aklına gelen bir şeyler olduğu ve uykularının kaçtığı bilinen bir gerçek. Eğer düşüncelerinizi dağıtabilirseniz, uykularınızı kaçıracak şeyler aklınıza gelmeden uyumayı başarmış olursunuz. Bunun için, düşüncelerinizin hızla akıp gitmesine izin verebilir ya da klasikleşmiş olan koyun sayma vb. yöntemleri deneyebilirsiniz.
  5. Gün içerisine birkaç fincan papatya çayı için. Akşam yemeğinin üstüne içeceğiniz bir fincan papatya çayı, sizi uykuya daha hazır bir hale getirecektir. Ayrıca sakinleştireci etkisi de bulunduğu için uykuda da rahat etmenizi sağlayacaktır.
  6. Uyku için karanlık önemlidir. Bilgisayar, televizyon, telefon gibi ışık yayan cihazlardan uzak durmalısınız. Özellikle yatağa girdikten sonra telefonu elinize almanız, uykunuzu katletmeniz demektir.
  7. Gün içerisinde, egzersiz yapmaya çalışın. Egzersiz yapmak hem daha kaliteli bir uyku sağlayacaktır hem de uykuya dalmanızı daha kolay hale getirecektir.
  8. Gün içerisinde, özellikle akşam yemeğinde fazla yağlı veya fazla proteinli yiyecekler tüketmek; uyku sağlığınızı bozacaktır. Bu tarz besinlerin tüketiminden sonra, sindirim sisteminiz daha fazla çalışacağı için; uykuya dalmanız ve uykudan uyanmanız daha zor olacaktır.

Tüm bunları yaptığınız zaman, daha kaliteli bir uyku çekebilirsiniz. Bu saydıklarımızın dışında, yatağınızın sizin vücudunuza uygun olmaması, ortamdaki gürültü fazlalığı, günün stresi vb. etkenler de uyku konforunuzu bozabilir. Bu tarz dış etmenlere de dikkat etmenizde fayda vardır. Rahat uyuyup, huzurlu uyandığınız uykular çekmeniz dileğiyle, hoşça kalın! 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir