Devletler Astrolojisi

Devletler astrolojisi, kitlelerin kaderlerindeki değişimlere projeksiyon tutabilecek bir astroloji türüdür.

Devletler astrolojisi, kitlelerin kaderlerindeki değişimlere projeksiyon tutabilecek bir astroloji türüdür.

Bilindiği üzere, astrolojinin birden fazla alanı vardır. Her alanın kendine göre inceleme şekli ve incelediklerinden elde ettiği farklı farklı sonuçlar bulunur. Bunlardan birisi de devletler astrolojisi olarak bilinir. Kitlelerin kaderleri üzerinde etkili olduğu düşünülen devletler astrolojisi, bir çok etken göz önünde bulundurularak incelenir. Devletlerin yıldız haritaları incelenirken dikkat edilen unsurlar şöyle:

  1. Devletin yer aldığı coğrafi konum
  2. Devletin kurulduğu tarih
  3. Devletin tarihsel süreklilik içerisinde yer alan ve daha önce kurulan öncü devletlerin kuruluş zamanları
  4. Başkentin konumu
  5. Başkentin, başkent olarak kabul edildiği tarih
  6. Ülkenin önemli büyük şehirlerinin yer aldığı coğrafi konumlar

Tüm bunlara dikkat edilerek bakılan yıldız haritaları sonucunda, devletlerin maruz kalabileceği olaylar ortaya çıkarılabilmekte. Devletlerin uğrayacağı büyük yıkımlar, bolluklar, fakirlikler veya atılımlar; devletler astrolojisi sayesinde kolaylıkla tesbit edilebilmekte.

Peki devletler astrolojisi genel olarak güvenilir mi? Buna kesin olarak cevap vermek zor. Ancak tarih içerisinde bakıldığında, Babil Kralı’ndan Osmanlı Padişahları’na kadar bir çok yönetici astroloji, kehanet ve rüya tabiri gibi konulara başvurmuştur. Tarih içerisinde yeri bulunduğuna inanılan bu astroloji türü, kimi zaman en doğru bilgileri sunmuş, kimi zamansa yanıltıcı olmuştur.

Fakat yakın zamanda başlayan Suriye iç savaşı, Arap Baharı ve diğer bazı bölgesel olayları tahmin eden astrologların bulunduğu ve tahminlerinde çok ciddi saptamalar olmadığı söylentisi de mevcuttur. Bu bilgiler ışığında, devletler astrolojisine ya da astrolojinin diğer dallarına inanıp inanmamanın kişinin kendi kararı olduğunu söylemek, en doğrusu olacaktır.

Devletlerin geleceklerini öngörmek için, yıldızlara bakılabileceği gibi; tarih ve strateji kitaplarına ağırlık vererek bir vizyon ortaya koymak da mümkün. Hangisinin daha bilimsel bir sonuç vereceğiyse, bu yazımızı okuyan kıymetli okurlarımızın takdiri…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir