Diş Ağrısının Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısının NedenleriDişte oluşan çürümeler, dişi koruyan minenin aşınması, herhangi bir sebeple oluşan kırılmalar, diş etindeki iltihaplanmalar, yirmi yaş dişlerinin çıkış şekli gibi sebeplerle oluşan ağrılara diş ağrısı denir. Bugünkü yazımızda diş ağrısının nedenleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Diş ağrıları, neredeyse her insanın hayatında muhakkak yaşadığı bir sorundur. Fakat çoğu insan tarafından başlarda çok küçük ağrılar yaşandığı için pek ciddiye alınmaz. Bu nedenle tedavi geciktikçe hastalık ilerlemekte ve ağrılar dayanılmaz bir hale gelince doktora başvurulmaktadır.

Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Dişi koruyan mine tabakasının zarar görmesi, bazı diş eti hastalıkları, dişteki çürükler ve apseler, gömülü olan yirmi yaş dişleri, sinüzit gibi ağızla ilgili olmayan rahatsızlıklar diş ağrısının nedenleri olarak sıralanabilir.

Diş ağrısının nedenleri içinde en sık görüneni diş çürükleridir. İnsanların %96’sı diş çürüklerine maruz kalmaktadırlar. Ağız içinde oluşan bakteriler, şekerli ya da unlu gıda kalıntıları ağızda asit oluşturur ve bu asit dişi koruyan ve çok sert bir yapısı olan mineyi zayıflatır. Bu da çürüğe neden olur.

Diş Ağrısının Belirtileri

Diş ağrısı genelde birden bire başlar ve zamanla şiddetlenir. Diş ağrısının en büyük özelliği baş bölgesini, çeneyi ve kulakları etkileyen bir zonklama olarak görülmesidir. Dişi ağrıyan insanda sıcağa ve soğuğa karşı bir hassasiyet oluşur. Diş baskıya maruz kalırsa ağrı şiddetlenmektedir. Dişte ve diş etinde kanamalar yaşanabilir. Bu kanamalar apse oluşması durumunda daha bariz bir şekilde kendini gösterir. Diş ağrısının belirtileri bunlardır.

Diş Ağrısının Tedavisi

Diş fırçası ve diş ipi ile ağrıyan dişin üstünde ve arasında kalan besin artıkları temizlenmelidir. Yarım su bardağı suya yarım yemek kaşığı tuz konularak ağza gargara yapılarak ağrının hafifletilmesi sağlanabilir.

Eğer dişteki iltihap yanakta şişlik oluşmasına sebep olduysa yanağa soğuk kompres uygulanabilir. Diş ağrısı tedavisinde uygulanan tuzlu su ile yapılacak birkaç dakikalık gargara ağrıyı dindirebilir.

Diş ağrısı nedenleri nden bir diğeri apsedir. Eğer diş etinde oluşan bir apse varsa diş doktoru hasta için antibiyotik tedavisini uygun görecektir. Fakat antibiyotikler ağız ve çenedeki tüm dokulara birden etki gösteremez. Bu etkinin görülmesi 24-48 saat sürebilir. Bu yüzden hastanın sabırlı olması gerekir.

Ağrı kesiciler antibiyotiklere oranla çok daha hızlı etki göstermektedir. Yaklaşık olarak 15 dakika ile 1 saat içerisinde ağrıyı kesmektedirler. Fakat ağrı kesicilerden önce muhakkak bir diş doktoru ile görüşülmesi gerekmektedir.

En sık rastlanılan ağrılardan biri de göz ağrısıdır. Göz ağrısının nedenleri nelerdir, nasıl tedavi edilir öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir