Dişlerden Sigara ve Çay Lekeleri Nasıl Çıkar?

Sararan dişler nasıl beyazlatılır? Dişlerdeki sarı ve siyah lekeler nasıl çıkarılır? Diş bakımı nasıl yapılmalı? Tüm bu soruların yanıtları, Hatun Güncesi'nde!

Sararan dişler nasıl beyazlatılır? Dişlerdeki sarı ve siyah lekeler nasıl çıkarılır? Diş bakımı nasıl yapılmalı? Tüm bu soruların yanıtları, Hatun Güncesi’nde!

Akşam yemeklerimizin ve gün içerisindeki her türlü muhabbetimizin yareni olan çay, bilindiği gibi dişlerde lekelere sebep oluyor. Özellikle diş fırçalama düzenini sağlayamayan kişilerde, dişlerin görünüşü ciddi anlamda bozuluyor. Bir de sigara alışkanlığı varsa, dişlerde sararma hatta yer yer siyah lekeler meydana gelebiliyor. Dişte meydana gelen sigara ve çay lekelerini çıkarmanın yollarından bahsedeceğiz bu yazımızda.

Diş Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Dişte meydana gelen ve sigara-çay-kahve gibi tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak artan lekeleri çıkarmanın pek çok yolu var. Ancak bu yöntemlerin hiçbiri tek seferde çözüm sağlamayacaktır. Belirli aralıklarla uygulanması gereken bu yöntemler, ağız ve diş yapınıza uygun bir fırça-macun ikilisi ve düzenli fırçalama alışkanlığı olmadan etkili olamazlar. Gelelim yöntemlere…

1- Karbonat Kullanarak Diş Beyazlatmak

Sodyumbikarbonat, elma sirkesi ve tuzla karıştırılarak köpürmesi beklenilir. Köpüren bu karışım, diş fırçası yardımıyla dişlere tatbik edilir. Sonrasında ağız duru suyla iyice çalkalanır. Dişleri beyazlatmak için oldukça etkili bir yöntem olan karbonatın, bazı zararları da vardır. Özellikle sık uygulama durumunda, karbonatın granüllü yapısı diş minelerinizi çizecektir. Böyle bir durumda, dişlerinizde istenmeyen çürükler meydana gelebilir. Bu nedenle, nadiren uygulanmasında ve etkili bir diş fırçalama alışkanlığıyla desteklenmesi gerekmektedir.

2- Diş Hekimleri Tarafından Uygulanan Oksijenli Su

Dişlerin beyazlatılması amacıyla, diş hekimleri tarafından dişlere oksijenli su (hidrojen peroksit) uygulanabilir. Ancak bu uygulama kesin olarak diş hekimi tarafından ve muayenehane ortamında yapılmalıdır. Hidrojen peroksit, yapısı gereği diş etlerinize zarar verebilir. Bu nedenle, bu işlem hekim tarafından diş etleriniz korumaya alınarak gerçekleştirilmelidir. Bu işlemin sonucunda, diş minelerinizin doğal rengine göre beyazlama oranı değişmektedir.

3- Beyazlatıcı Etkili Diş Macunları Kullanmak

Beyazlatıcı etkili diş macunları kullanarak, dişlerinizin beyazlamasını kolaylaştırabilirsiniz. Ancak bu tip diş macunlarının bir kısmı da tıpkı karbonat gibi granüllü bir yapıya sahip. Bu nedenle bir diş hekimi tavsiyesi alarak diş minelerinizi çizmeyecek ve sağlığınıza zarar vermeyecek bir diş macunu seçimi yapabilirsiniz.

Bu yöntemlerin dışında dişlerde sarı ve siyah lekelerin oluşmasını engellemek-azaltmak adına yapabileceğiniz başka şeyler de var. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 • Tüketim alışkanlıklarınızı değiştirin. Daha az sigara, daha az çay ve daha az kahve. Bunları daha az tükettiği için ölen kimse yok, emin olabilirsiniz.
 • Düzenli diş fırçalama alışkanlığı kazanın. Dişlerinizi düzenli fırçaladığınız sürece, diş lekelerinizde gözle görülür azalmalar meydana gelecektir. Özellikle öğünlerden ve çay-kahve içtikten 15 dakika sonrasında dişlerinizi fırçalamak, bu lekelerin oluşmasının da önüne geçecektir.
 • Diş ipi kullanmayı öğrenin. Diş ipi kullanımı ülkemizde oldukça düşük seviyelerde. Öyle ki, diş ipi kullanmayı bilmeyen ciddi bir kesim bulunuyor. Diş ipi kullanarak, dişlerinizin arasında kalan artık maddeleri daha rahat temizleyebilirsiniz. Bu da dişlerinizde sarı ve siyah lekelerin oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır.
 • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, alkol içermeyen ya da az alkol içeren bir ağız gargarasıyla gargara yapın.
 • Dişlerinizi temizledikten sonra yarım saat ile kırkbeş dakika arasında ağzınızı dinlendirin. Bu süre içerisinde bir şeyler yiyip içmeyin. Tabi ki; sigara da içmeyin.
 • Egzersiz yapın. Bu öneri pek çok kişiye saçma gelse de, egzersiz vücudunuzun kendini yenilemesini teşvik eden önemli bir aktivitedir. Üstelik düzenli yapılan egzersizler çay, kahve ve sigara isteğinizi de köreltecektir. Hem dişlerinizin kendisini onarabilmesi için teşvik edecek hem de sigara gibi ürünlere olan isteğinizi körelteceği için rahat edeceksiniz.
 • Düzenli olarak diş muayenenizi yaptırın. Dişleriniz sadece ağrıdıklarında, çürüdüklerinde ya da lekelenme durumlarında aklınıza gelmesin. Belirli aralıklarla diş hekiminizi ziyaret edin.

Bu saydığımız önerilere ilave yapmak isterseniz, yorum formunu kullanmaktan çekinmeyin. Sorularınızı cevaplamaktan ve ilavelerinizi okumaktan mutluluk duyarız! Sağlıklı günler ve bembeyaz gülüşler dileriz. Hoşça kalın! 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. kirmizikurdele dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. Sormak istediğim bir şey var ama… Şimdi ben haftada bir kez dişlerimi karbonatlı karışımla fırçalayıp, ardından da normal macun kullanarak fırçalıyorum. Bu benim dişlerime zarar verir mi? Ne yapmamı önerirsiniz?

 2. Bal Böceği dedi ki:

  Karbonatı doktorlar kesinlikle tavsiye etmiyor aslında. Çünkü büyük moleküllere sahip ve diş minesinde çiziklere sebep oluyor. Karbonat yerine düzenli fırçalamak ve gargara yapmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede hem dişleriniz daha beyaz hale gelecektir hem de ağız bakımınızı yapmış olacaksınız. Şahsen ben karbonatı hiçbir şekilde dişlerime sürmüyorum. Size de tavsiye etmem. Ama genel olarak bilinen bir yöntem olduğu için yazdım yazıda. Yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederiz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir