Doğal Tırnak Güçlendirme Kürleri

Tırnaklar elleri güzel ve bakımlı gösterir. Tırnakların ve ellerin bakımlı olması ilk dikkatimizi çeken detaylar arasındadır. Çabuk kırılan ve bakımsız tırnaklar pek çok kadının kabusudur. Zaman zaman çeşitli çevresel faktörler ve vitamin, mineral eksikliği nedeniyle tırnaklarımız zayıflayıp çok hızlı bir şekilde kırılabilir. Eğer oje kullanmayı seviyorsanız çabuk kırılan tırnaklar sizin için kabus olacaktır. Bugünkü yazımızda doğal tırnak güçlendirme kürleri ni bulacaksınız. Bu kürleri deneyerek tırnaklarınızı koruyabilirsiniz.

Ellerinize gereken özeni gösterip tırnaklarınızı es geçiyorsanız estetik açısından hoş bir görüntü olmayacaktır. Sağlıklı  tırnaklara kavuşmak, tırnaklarınızı güçlendirmek ve dayanıklılığını artırmakla sağlayabilirsiniz. Tırnak güçlendirmenin ilk adımı tahmin edeceğiniz gibi sağlıklı beslenmedir. Özellikle protein ağırlıklı beslenmek hem vücudunuza hem de tırnaklarınıza oldukça iyi gelecektir. 

Evde Tırnak Güçlendirme

Zayıf ve kırılgan tırnaklarınızı güçlendirebilmek için evde uygulayabileceğiniz pek çok yöntem bulunmaktadır. Evinizdeki, mutfağınızdaki malzemelerle güçlü tırnaklara kavuşmak için tırnak güçlendirici tariflerimizi deneyebilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağını tırnak bakım rutininizde kullanarak sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Zeytinyağı saç ve ciltte olduğu gibi tırnaklar için de harika bir bakım yağıdır. İçerdiği antioksidanlar tırnağın güçlenmesi için oldukça etkilidir. Tırnak bakımında zeytinyağını sade bir şekilde kullanabileceğiniz gibi limonla birlikte kür olarak da uygulayabilirsiniz. Zeytinyağlı tırnak güçlendirici kür için gerekenler:

 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Yarım limon suyu

Ilık suyla dolu bir kaseye bu malzemeleri ekleyerek tırnaklarınızı 10 dakika içinde bekletin. Daha sonra suyunu kullandığınız limonun posası ile tırnaklarınızı iyice ovun. Bu sayede parlak ve sağlıklı tırnaklara sahip olacaksınız.

 Limon Suyu

Limon suyunu zeytinyağıyla kullanabileceğiniz gibi sofra tuzuyla da kullanabilirsiniz. Limon suyuyla kullanabileceğiniz iki adet tarifimiz var. Bunlardan ilkini bir tutam tuz ile 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırarak elde edebilirsiniz. Bu hazırladığınız karışımı fırça yardımıyla tırnaklarınıza sürüp 15 20 dakika bekletin. Haftada en az 2 kez yapabilirsiniz.

Limon suyuyla yapabileceğiniz tırnak güçlendirici karışım ise:

 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı badem yağı içermektedir.

Bunları bir kapta karıştırarak tırnaklarınızı ovun. Sonrasında ise pamuklu eldiven giyerek uyuyun. İlk bir kaç kullanımdan sonra tırnaklarınızdaki güçsüzlük azalacak ve tırnaklarınız parlayacaktır.

Karbonat

Tırnaklarınızı güçlendirmek için karbonattan yardım alabilirsiniz.

Tırnaklarınızda güçsüzlüğün yanı sıra mantar gibi sorunlar da bulunuyorsa karbonat kullanabilirsiniz. Hassas tırnaklarınızı güçlendirirken tırnaklarınızdaki renk eşitsizliklerini engelleyerek bakımlı tırnaklara kavuşmanıza yardımcı olur.

Bu kür için ihtiyacınız olan tek şey 1 yemek kaşığı karbonat ve su. Kapta bu malzemeleri karıştırarak tırnaklarınızı içinde bekletin. 15 dakika sonra ellerinizi yıkayabilirsiniz. Haftada 3 kez bu karışımı yapabilirsiniz.

Hint Yağı

Hint yağı özellikle saç ve kirpik bakımı için sıklıkla tercih edilen yağlardan biridir. Aynı zamanda içerdiği yağ asidi sayesinde tırnaklarınızı nemlendirerek korumanıza yardımcı olur. Hint yağını E vitamini ile kullanarak güçlü tırnaklara sahip olmanız işten bile değil.

 • 1 yemek kaşığı Hint yağı
 • 5 6 damla E vitamini

Malzemeleri karıştırarak fırça yardımıyla tırnaklarınıza uygulayın. Bu karışımı her gün uygulayabilirsiniz. Kısa sürede tırnaklarınızın kolayca kırılmadığını, daha güçlü olduğunu fark edeceksiniz.  İsterseniz karışıma tatlı badem yağı da ekleyebilirsiniz.

Vazelin

Parlak tırnaklara sahip olmak için tırnaklarınıza vazelinle masaj yapabilirsiniz.

Vücudumuzdaki inatçı kuruluğu gidermek için kullandığımız vazelini tırnak güçlendirici olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler:

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı vazelin

Vazelin ve zeytinyağını bir kaba koyun ve mikrodalgada 20 saniye kadar ısıtın. Mikrodalga yerine ocakta da ısıtabilirsiniz. Eriyen karışımı fırça yardımıyla tırnaklarınıza sürün. Bu karışımı haftada 2 kez uygulayarak bakımlı ve güçlü tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Mutfağınızda olan malzemelerle ya da istediğiniz malzemelerle doğal tırnak güçlendirme kürleri uygulayabilir ve kısa sürede bakımlı ve güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz. Bunların yanı sıra;

 • ellerinizi fazla su altında tutmamak,
 • temizlik yaparken eldiven kullanmayı ihmal etmemek,
 • ellerinizi düzenli olarak nemlendirmek,
 • beslenmenizde proteini ihmal etmemek,
 • tırnaklarınıza masaj yapmak

gibi detaylara dikkat ederek de sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir