Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum kontrol hapı bildiğiniz üzere hamile kalmak istemeyen kadınların tercih ettiği korunma yöntemlerinden biridir. Doğum kontrol hapı östrojen ve progesteron hormonları içermektedir. Düşük yan etkiye sahip olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bugünkü yazımızda doğum kontrol hapı kullanımı, doğum kontrol hapı nasıl kullanılır hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Tıptaki son gelişmeler ile üretilen doğum kontrol hapları eskisi kadar hormon içermemektedir. Az seviyede içerdiği hormon ile hamilelikten korunma yüzdesi tavandadır. Ayrıca düzenli kullanılması halinde kadınların adet dönemlerinin sarkmamasını sağlamakla birlikte ağrısız bir dönem geçirilmesine de yardımcı olmaktadır. Her gün genellikle akşam saatlerinde, bir adet alınması tavsiye edilen hapa adetin ilk beş günü içerisinde başlamak en uygunudur. Ancak doğum kontrol hapı kullanımı nda her ay ilk hap, aynı dönemde alınmaya devam edilmelidir.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

İlk kez kullanacak kadınlar adetlerinin birinci günü başlamalıdır. Böylece takibi daha kolay yapılabilir. Zaten paketlerde gün gün takip olanağı tanınmıştır. İki tablet arası tam yedi gün olmalıdır. Aradaki zaman diliminde sizi korumaya devam eder.

Hapların her gün aynı zamanda alınması önemlidir. Ay boyunca girilecek cinsel ilişki sayısı kaç olursa olsun hapın koruyuculuğu üst düzeydedir. Almayı unutursanız normal zamanınızdan sonra ilk on iki saatte alın ve korkmayın. Uzun süre doğum kontrol hapı kullanılmışsa, bırakıldığının ertesi ayı gebe kalınabileceği gibi biraz daha uzun da sürebilir. Epey uzun sürerse eşinizle beraber bir uzmana görünmenizde fayda vardır.

Doğum kontrol hapları kadının yumurtlamasını engelleyerek, rahim ağzındaki akıntının katılık derecesini arttırır ve spermlerin rahme geçişini engeller, rahmin içindeki dokunun incelmesine neden olup olası döllenen yumurtanın yerleşmesine mani olur. Görüldüğü gibi sperm bir koruma bariyerinden kaçsa diğerine yakalanacağı için koruması üst seviyededir.

Doğum kontrol haplarının gebeliği önleyici etkisinin yanında; adet kanamalarını azaltarak, tüylenmeyi azaltarak, derideki yağlanmayı engelleyerek, kilo aldırmayarak, yumurtalık kanseri, rahim kanseri gibi hastalıkları engelleyerek vücuda katkı sağlar.

Doğum kontrol hapı kullanımı nda bazı aksilikler meydana gelebilir. Bunlara karşı dikkatli olmakta fayda var.  Örneğin hapı kullanırken; ani bir şekilde gelişen sarılık olursa, göğüste, bacaklarda ve başınızda şiddetli ağrılar oluşursa, nefes almakta zorlanırsanız, görme bozukluğu yaşarsanız acilen doktorunuza görünün.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir