Duygusal Açlık Belirtileri

Duygusal Açlık BelirtileriStresli zamanlarınızda mutfağa koşup buzdolabını kurcalıyorsanız, televizyon karşısında yediğiniz içtiğinizin takibini yapamıyorsanız, karnınız aç olmasa bile yemek yemek istiyorsanız, üzüntünüzde, mutsuzluğunuzda ya da öfkelendiğinizde hıncınızı yemek yiyerek çıkarıyorsanız siz büyük ihtimalle duygusal açlık belirtileri gösteriyorsunuz. Kısa bir şekilde duygusal açlık, olumsuz olaylar yaşadığınızda veya olumsuz hisler yaşadığınızda yemek yemek isteği duymanızdır.

Vücudumuzda üretilen dopamin ve seratonin hormonlarının miktarı, gün içinde bizi mutlu, huzurlu, stresli ya da tam tersi hisler yaşamanıza sebep olabilir. Örnek vermek gerekirse vücudunuzda yeterli miktarda seratonin varsa sakin, keyifli bir gün geçirirken eksikliği durumunda sürekli bir endişe ve gerginlik hali içerisinde bulunabilirsiniz. Tüm bu mutsuzluk, endişe ve gergin ruh hali, vücudunuzdaki seratonin ve dopamin miktarını hızla düşürür. Bu hormonların yarattığı boşluğu, vücut karbonhidratlı ve yağlı besinleri tüketerek sağlamaya çalışır. Bu nedenle yemek yeme isteğiniz tetiklenir.

“Ben aç olmasam bile etrafımda yemek yiyen kişiler varsa ben de acıkıyorum.”, “Canım çok sıkıldığı zamanlarda yemek yerim.”, “Öfkelendiğimde/ sakinleşmek istediğimde yemek yerim.”, “İş yerinin/okulun stresini yemek yiyerek atıyorum.”  gibi cümleler duygusal açlık belirtileri nin en başında gelir.

Peki duygusal açlığın önüne nasıl geçebiliriz?

Dopamin eksikliği yağlı besinlere, seratonin eksikliği karbonhidratlara yönlenmenize neden olur.  Fakat bu gözünüzü korkutmasın. Alabileceğiniz kolay ve etkili tedbirlerle duygusal açlığın önüne geçmeniz mümkün. Duygusal açlığın önüne geçebilmek için yapmanız gereken ilk şey duygusal açlık belirtileri göstermenize neden olan seratonin ve dopamin eksikliklerini giderme yollarını araştırmaktır.

  • Özellikle stresli zamanlarınızda  pilates ve yoga gibi sizi sakinleştiren egzersizler yapmanız zihninizi yemek yeme düşüncesinden uzaklaştıracaktır.
  • D vitamini vücudunuzda dopamin salgılanmasını sağlayarak sizi duygusal açlıktan koruyacaktır. Gün içinde güneşli saatlerde yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüş D vitamini üretimine yardımcı olacaktır.
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat edin.  Stresli, mutsuz zamanlarda cipsler, çikolatalar, tatlılar, bisküviler can sıkıntınızı geçirecekmiş gibi gelse de bu iyi hissetme hali çok kısa sürecektir. Bunların yerine öğünlerinizde protein ağırlıklı beslenmeniz, vücudunuzdaki dopamin miktarını artıracaktır.
  • Ekmek, pirinç pilavı veya makarna olmadan yaşayamam diyenlerdenseniz bu ürün gruplarında esmer sseçeneklere yönelin. Beyaz ekmek yerine tam buğday ya da kepek ekmeği, pirinç pilavında esmer pirinç ya da bulgur pilavını tercih edin.
  • Ne yediğinizi kontrol etmek açısından bir ajandada yediğiniz her şeyi listeleyin. Bu sayede istemediğiniz yiyecekleri ne kadar ya da ne sıklıkla tükettiğinizi görerek duygusal açlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir