Estetik Burun Ameliyatı Günah mı?

Estetik Burun Ameliyatı Günah mı

Estetik burun ameliyatı günah mı? Birçok kişinin sorduğu bu soruya İslamiyetin, Hristiyanlığın ve Museviliğin yaklaşımını sizler için Hatun Güncesi’nde derledik.

Burun estetiği yaptırmayı düşünen birçok kişi tarafından sorulan sorulardan birisi, “Estetik burun ameliyatı günah mı?” sorusudur. Bu sorunun sorulmasında birçok neden olabilir elbette. Ancak temel neden, kişilerin yaşayışlarında inançlarının getirdiği referans noktalarının önemli bir yer tutmasıdır. Haklı bir soru olan, “Estetik burun ameliyatı günah mı?” sorusuna, bu yazımızda yanıt vermeye çalışacağız. Öncelikli olarak ülkemizde yaygın bir inanış olan İslamiyet açısından bu sorunun yanıtını vereceğiz. Sonrasındaysa, diğer semavi dinler olan Hristiyanlık ve Musevilik açısından konuyu ele alacağız.

İslam’da Estetik Burun Ameliyatı Günah mı?

İslam dinine göre, estetik operasyonlar iki başlık altında incelenir. İlk başlık zaruriyet ve sağlık iken, ikinci başlık, güzelleşmek ve yaratılıştan gelen fıtratı değiştirmektir. Estetik ameliyatların geneli de bu iki başlık altındadır zaten…

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun yayınladığı bildiriye göre, estetik operasyonların günah olması ya da günah olmaması için bazı belirli şartlar vardır. Estetik ameliyatların günah olmamasını sağlayan unsurlar aynı bildiride şu şekilde sıralanmıştır:

 1. İnsanın yaratılışından gelen fıtratı değiştirme kastı olmaması,
 2. Estetik uygulamanın yapılmasının sağlık açısından olumlu bir etkisi bulunması,
 3. Estetiğin yaptırılma amaçları arasında, karşı cinse benzeme, hile yahut aldatma gibi kasıtların bulunmaması,
 4. Hukuki olarak karışıklığa sebep olmaması ve yanlış anlamalara neden olmaması

Bu unsurlar sağlandığı takdirde, estetik uygulamaların yaptırılabileceği aynı bildiride söylenmiştir. Bu bilgilere göre, “Estetik burun ameliyatı günah mı?” sorusuna verilecek cevap da yine bazı koşullara bağlı olarak verilebilecektir. Şöyle ki;

 • Burunun yapısının nefes almayı zorlaştırması yahut başka bir sağlık problemine neden olması,
 • Burun yapısında meydana gelecek değişikliğin, insanın yaratılışından gelen fıtratı değiştirmemesi,
 • Hile, aldatma veya karşı cinse benzemek amacıyla burun estetiğinin yapılmaması,
 • Hukuki olarak karışıklara neden olmaması

şartları sağlandığı takdirde burun estetiği operasyonu günah ve haram dairesi içerisinde yer almayacaktır. Fakat, burun estetiği sadece güzelleşmek için yapılırsa, fıtratı değiştirmeye ön ayak olursa, herhangi bir sağlık sorununu iyileştirme amacı gütmezse; bu durumda burun estetiği operasyonları günah olarak nitelendirilebilir.

Eğer bu durumlardan herhangi birisi, sizin durumunuzla uyuşmuyorsa, bu durumda da konu hakkında bilgi sahibi olan bir din adamı ve İslami referanslara önem veren bir doktora danışılarak karar verilmelidir.

Hristiyanlık’ta Estetik Burun Ameliyatı Günah mı?

Hristiyanlık’ta estetik burun ameliyatı için kesin olarak günahtır ya da değildir demek mümkün değil. Bunun sebebi, Hristiyanlığın bu tip konuları Tanrı ve kul ilişkisine bırakmış olmasından kaynaklanıyor. Bu konudaki açıklamayı ise, Protestan Kiliseler Derneği Başkanı İsmail Kulakçıoğlu yapıyor. Kutsal kitabın yorumlanmasındaki farklılıklar nedeniyle, çoğunluğun kabul edebileceği bir çıkarımda bulunmanın zor olacağından bahseden Kulakçıoğlu, estetik konusunda kişilerin vicdanlarına göre hareket etmeleri gerektiğinin altını çiziyor. Bu konuda kişinin “Estetiği yaptırma sebebim nedir?” sorusunu kendisine sorarak hareket edilmesi gerektiği ve Rab ile olan ilişkiyi bozmamak kaydıyla burun estetiğinin yaptırılabileceği belirtiliyor.

Musevilik’te Estetik Burun Ameliyatı Günah mı?

Musevilikte estetik burun ameliyatına, belirli koşullar dahilinde cevaz veriliyor. Örneğin, aile mutluluğunu, ruh ve beden sağlığını bozan durumlarda estetik ameliyatların ekserisinin yapılabileceği belirtiliyor. Ancak sadece güzelleşmek amacı güdülüyorsa; bu yaratılışın dayattığı fiziksel özellikleri bozacaksa Musevilik inanışı estetik operasyonlara izin vermiyor. Fakat bu noktada da bir istisna olarak sahne sanatı icra edenler sayılıyor. Beden güzelliklerini ön plana çıkararak para kazanan meslek erbablarının estetik operasyonlara başvurabileceği belirtiliyor.

Bunların dışında Musevilik inancında, burun estetiğinin yaptırılabilmesinin bir diğer koşulu da sağlığın bozulmaması. Eğer burun estetiği sonrasında, görünüş güzelleşecek ancak sağlık bozulacaksa Musevilik dini, bu operasyonun yaptırılmaması yönünde karar veriyor.

Sonuç olarak, toparlarsak, semavi dinlerin burun estetiği konusunda genel ortak yaklaşımını şu şekilde özetlemek mümkün:

 1. Sağlığınızı bozmayın.
 2. Bedensel bütünlüğünüze zarar vermeyin.
 3. Vicdani olarak kendinizi rahatsız edecek operasyonlardan uzak durun.

Burun estetik ameliyatı günah mı, değil mi noktasında; elimizden geldiğince derleme bilgileri okurlarımızla paylaşmaya çalıştık. Eğer sizin de bu konuda sormak istedikleriniz varsa; Hatun Güncesi Soru-Cevap bölümünü kullanabilir ya da yorum formunu kullanarak “Estetik burun ameliyatı günah mı?” sorusu ve cevaplarıyla ilgili sorularınızı/yorumlarınızı iletebilirsiniz…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir