Estetik Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Nokta

Estetik ameliyat hakkında yanlış bilinenler ve estetik uygulamalar hakkında önyargılar Hatun Güncesi'nde.Estetik operasyon,sıhhi bir konudur önyargı kaldırmaz.

Estetik ameliyat hakkında yanlış bilinenler ve estetik uygulamalar hakkında önyargılar Hatun Güncesi’nde.Estetik operasyon,sıhhi bir konudur önyargı kaldırmaz.

Bilindiği üzere, estetik uygulamalar, günümüzde oldukça popüler ve rağbet edilen uygulamalar. Fakat estetik hakkında bilinmeyen ya da önyargıya sebep olan bazı noktalar var. Biz de bu yazımızda estetik hakkında bilinmesi gereken 7 noktaya değineceğiz. Özellikle önyargı oluşmasına neden olan ve yanlış olarak ifade edilen noktaları vurgulamaya çalışacağız. Sonuçta estetik operasyonların her birinin bir amacı vardır: Hastaların daha müreffeh bir yaşam sürdürmeleri… Gelelim bu yanlış bilinen yedi noktaya…

1- Estetik Sadece Güzellik İçin Yapılır

Estetik operasyonları denildiğinde, toplumun genelinin aklına; “Güzelleşmek için” yaptırıldığı gelir. Oysa ki; durum istatistiki olarak bunun tam tersidir. İnsanlar güzelleşmek için değil, belirli fiziki rahatsızlıklarından kurtulmak ve daha iyi bir psikolojiye kavuşmak için estetik yaptırırlar. Estetiğin güzellik için yapıldığı da elbette doğrudur fakat bu oransal bakımdan oldukça düşük kalmaktadır.

2- Estetik Uygulamaları Çok Masraflı Uygulamalardır

Pek çok estetik uygulama, zannedildiğinin aksine; birçok kişinin bütçesini sarsmayacak fiyatlarla yapılabilir. Elbette çok pahalı ya da çok ucuz estetik uygulamalar olabilir. Fakat bu estetiğin genel olarak çok masraflı olduğunu göstermez. Burada önemli olan farklı bütçelerin, bu operasyonları yaptırıp yaptıramadığıdır.

3- Estetik Operasyonlar, Cerrahın Keyfine Göre Yapılır

En çok söylenilen ve yanlış bilinen noktalardan biri de; bir estetik cerrahın, kafasına göre kesip biçtiği yanılgısıdır. Hiçbir cerrah, kariyerini, mesleğini ve dahi hastalarını riske atmaz. Bile isteye bunu yapacak bir cerrah neredeyse yok gibidir. Bu nedenle, “Cerrahın keyfine kalmış.” türünden klişe laflara inanmak, gerçekten hata olacaktır.

4- Estetik Yapısal Problemleri Gidermez

Estetik operasyonların yapısal problemleri gideremeyeceği de çokça söylenir. Hatta en çok burun estetiği ve kulak estetiği operasyonlarında, bu tarz söylemler ön plana çıkar. Fakat bu doğru değildir. Örneğin, hastaların ciddi bir çoğunluğu kepçe kulak operasyonlarından sonra, mutlu bir hayata kavuştuklarını belirtirler. Bu da bir yapısal problemin çözüldüğünü gösterir.

5- Estetik Operasyon Haramdır

Estetik operasyonların haram olup olmadığı konusunda ileride daha sıkı bir yazı yayınlamayı düşünüyoruz. Fakat belirtmeliyiz ki; estetik operasyonların tamamı helal ya da tamamı haram değildir. Pek çok dinin farklı yaklaşımları ve izin verdiği veya vermediği estetik operasyonlar vardır. Bu nedenle bu konuda genelleme yapılması ve estetik operasyonun haram olduğunun iddia edilmesi; gerçekten yanlıştır. Hele dini veya cerrahi birikimi olmayan kişilerin bu tip söylemlerine inanmamak gerekir.

6- Estetik, Doktorların Para Kazanmak İçin Uydurdukları Bir Şeydir

Bilinmelidir ki; hiçbir doktor ettiği Hipokrat yeminine rağmen; para kazanmak adına bile isteye, bu tarz bir yönteme başvurmaz. Estetiği sadece para kazanmak için uygulayan bir cerrah, milyonda birdir muhtemelen. Çünkü doktorların asıl amacı, hastalarının daha rahat bir yaşama kavuşmalarının yolunu açmaktır. Estetik cerrahlar da sonuç olarak doktordurlar ve sadece para kazanmak için hastalarına müşteri muamelesi yapmazlar. Ayrıca, bunu gerçekten isteseler biler yapamazlar. Çünkü yasalar, yönetmelikler ve elbette yargı bu tip durumların önüne geçebilmek için vardır. Ve hiçbir doktor kendi mesleki kariyerini yok sayarak böyle bir riskin altına girmez.

7- Sadece Çirkin İnsanlar Estetik Yaptırır

Yazının ilk maddesindeki söylemin farklı bir versiyonudur bu söz de… Estetik uygulamalar, sadece güzel olmak ya da güzel hissetmek için yapılmaz. Çeşitli sağlık problemlerine çözüm bulmaktır esas amaç. Fakat önyargılı olarak, pek çok insan tarafından sarf edilir bu söz de.

Sonuç olarak, bu yedi noktanın tamamı da yanlış veya eksik önermelerdir. Estetik operasyonlar hakkında, her bir yanlış önermeyi kısaca açıklamaya çalıştık. Zaman içerisinde, daha geniş yazılarla her birini ayrı bir başlık olarak ele alacağız. Şimdilik huzurlarınızdan, sağlık ve güzellik dolu günler dileyerek ayrılıyoruz… Hoşça kalın! 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir