Estetik Yaptırmak Günah Mı?

Estetik Yaptırmak Günah MıDaha önce Hatun Güncesi üzerinde, insanların estetik yaptırmalarının sebeplerini ve toplumun estetik uygulamalara bakış açısını konu alan bir yazı kaleme almıştık. O yazımızın başlığı “İnsanlar Neden Estetik Operasyon Yaptırır?” idi. Yazımızda, toplumun estetik uygulamalarına soğuk bakmasının bir nedeni olarak da dini yaklaşımları göstermiştik. Yazımıza estetiğin dini anlamda günahlığıyla ilgili bilgi almak üzere gelen pek çok kişi olduğu için, biz de yeni bir yazı yazarak konu hakkında okurlarımızı bilgilendirmek istedik. Bunun için de okurlarımız için bu yazımızda estetik yaptırmak günah mı sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Ancak peşinen belirtmeliyiz ki, biz herhangi bir dinin otoritesi değiliz, sadece internet üzerinde bu konuda erişebildiğimiz kaynaklar vasıtasıyla estetiğin günah olup olmadığından bahsedeceğiz.

İslamiyet ve Estetik – Estetik Yaptırmak Caiz mi?

Estetik yaptırmak günah mı sorusuna cevaben öncelikli olarak İslam dininin estetiği nasıl karşıladığına değinmek istiyoruz. Zira Türkiye’de yaşayan ve blogumuzu ziyaret eden insanların bir çoğu Müslüman. Haliyle biz de öncelikli olarak İslam dini açısından estetiğin caiz olup olmadığına değinmek istedik. Konu hakkında Bursa Müftülüğü’nün internet sitesinde yayınlanan fetva çerçevesinde, konuyu değerlendirecek olursak; estetik ameliyatları iki gruba ayrılıyor.

  • Tedavi amacı taşıyan estetik uygulamalar
  • Güzelleşmek amacı taşıyan estetik uygulamalar

İslam dini içerisinde pek çok konuda bahsedildiği gibi, estetik konusunda da sağlık söz konusu olduğu zaman; tedavi amacı taşıyan uygulamalara izin veriliyor. Bursa Müftülüğü, tedavi amaçlı estetik uygulamalar olarak; kişinin vücut sağlığını bozan, sosyal çevrenin yadırgadığı ve psikolojisini olumsuz etkileyen durumların düzeltilmesi, hastalık ya da kaza sebebiyle uzuv kaybı olan bölgelerin düzeltilmesi gibi estetik müdahaleleri dahil etmiş ve İslam dinine göre izin verildiğini belirtmiştir. Öte taraftan güzelleşmek ve fıtratı bozmak amacıyla yapılan estetik müdahalelerin hoş karşılanmadığını belirten Müftülük, estetik ameliyatın aşağıda sayılan durumlarda caiz olacağını belirtiyor:

  • Mevcut sıhhati ve fıtratı bozmaması
  • Yapılmasında yarar bulunması
  • Yapılmamasında bir zarar bulunması
  • Hile, aldatma ya da karşı cinse benzeme amacı bulunmaması
  • Hukuki karışıklığa yol açmaması
    kaydıyla, bir tedavi türü olarak yapılmasının caiz olacağını belirtiyor.

Hristiyanlıkta Estetik Uygulamalar

Estetik yaptırmak günah mı sorusuna cevap olarak Hristiyanların görüşüne bakalım. Estetik Hristiyanlıkta, kişi ile Tanrı arasındaki ilişkiye bırakılmıştır. Bu konuda pek çok farklı görüş bulunduğunu söylemek mümkün. Protestan Kiliseler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kulakçıoğlu bu konuda şöyle diyor: “Estetik uygulamalar Rab ile ilişkimize ve onun bizde görünen erdemlerine aykırılık oluşturmamalıdır. Herhangi bir düşünsel ya da fiziksel eylem kişinin Tanrı’yla ve insanlarla ilişkisini bozmuyorsa, buna günah ya da yasak demek zordur. ”

Benzer bir şekilde, Musevilikte de kişinin psikolojisini bozan bir durum varsa ya da aile ilişkilerine zarar veren bir fiziki bozukluk varsa veya oluşmuşsa cevaz verildiği yani uygun görüldüğü belirtiliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir