Etkili Metabolizma Hızlandırma Yolları

Kilo problemi yaşayan kişilerin en büyük sorunlarından biri metabolizma hızının yavaş olmasıdır. Metabolizma hızı, çevresel faktörler, genetik faktörler ve hormonlar gibi değişkenlere göre değişiklik gösterir. Yaşın ilerlemesiyle azalan metabolizma hızı hareketli yaşam ya da egzersiz gibi faaliyetlerle artış gösterir. Kötü beslenme alışkanlıkları, uzun süreli açlıklar metabolizma hızını en çok düşüren etkenler arasındadır. Metabolizmanız yavaş ve kilo verememekten şikayetçiyseniz bugünkü yazımızda metabolizma hızlandırma yollarını anlatacağız. Bu tavsiyeleri göz önünde bulundurarak metabolizmanızı hızlandırabilir, daha rahat kilo verebilirsiniz.

Metabolizma Hızlandırma Yolları Nelerdir?

Herkesin metabolizması birbirinden farklıdır. Herkesin günlük alması gereken kalori ve yakması gereken kalori miktarı birbirinden farklıdır. Bu nedenle kendinizi arkadaşlarınızla, komşularınızla, onların kullandığı yöntemlerle kıyaslamak yerine kendi vücudunuzu tanımaya çalışın.

1.Kan Değerlerinizi Kontrol Ettirin

Metabolizma hızının düşük olmasının sebeplerinden birinin hormonlar olduğunu söylemiştik. Kilo veremeyen kişilerde görülen en önemli problemler insülin, tiroid, prolaktin gibi hormonların normal düzeyde çalışmamasıdır. Hormonlarınızda meydana gelen düzensizlik siz ne kadar katı diyetler yaparsanız yapın kilo vermenizi engelleyecektir. Bu nedenle kilo verme sürecine başlamadan önce kan değerlerinizi kontrol ettirmeniz sizi kilo verme ve metabolizmanızı hızlandırma yolunda bir adım öne taşıyacaktır.

2. Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Vücudumuzdaki metabolik fonksiyonların gerçekleşebilmesi için suya ihtiyaç duyarız. Gün içerisinde 2- 2.5 litre su içmek vücudunuz için gerekli su miktarını sağlamak için yeterlidir. Tabi ki gün içerisinde daha aktifseniz ya da aktif olarak spor yapıyorsanız bu miktar artabilir. Gün içerisinde kola, gazoz gibi gazlı içecekler tercih ediyorsanız bu alışkanlıklarınızın yerine su koymaya çalışın. Sabahları uyandığınızda 1 bardak su içmek, vücudunuzun güne başlamaya hazır olduğunu hatırlatmak ve metabolizmanızı hızlandırmak açısından faydalı olacaktır.

Su içmekte zorlanıyorum diyorsanız günlük su miktarını arttırma yolları için yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Düzenli Uyuyun

Metabolizma Hızladırma Yollarından Biri Olan Düzenli Uykuyu İhmal Etmeyin.

Günlük önerilen uyuma süresi 7 ile 9 arasındadır. Bu sürelerin altında ya da üzerinde uyumak metabolizmanızın yavaşlamasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra gün ışığının metabolizma üzerinde olumlu etkileri vardır. Vücudumuzdaki enerji tüketimi gün ışığına göre ayarlanır. Bu nedenle sabahları erken kalkıp özellikle sabah güneşinden faydalanmak metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

4. Protein Tüketimini Artırın

Beslenme düzeninizde protein miktarını artırmak metabolizma hızını arttırma açısından oldukça faydalıdır. Fakat bu demek değil ki tamamen proteinle beslenin. Sadece protein içeren beslenme programları böbreklerinizi fazla yoracağı için uzun vadede farklı sağlık problemlerine neden olacaktır. Bunun yanı sıra süt ve süt ürünlerinin tüketimini de arttırmak da size yardımcı olacaktır. Süt ürünlerinde bulunan kalsiyum metabolizma hızlandırma için oldukça etkilidir. Yağ hücrelerinde ne kadar fazla kalsiyum varsa, yağ yakımı o kadar çok gerçekleşir.

5. Düzenli Beslenmeye Özen Gösterin

Üstteki maddeyle bağlantılı olarak, dengeli beslenmek kendiniz için yapacağınız en iyi şeylerden biri olacaktır. Gün içerisinde dengeli bir şekilde aldığınız protein, karbonhidrat ve yağlarla vücudunuz için gerekli gıdaları sağlamış olursunuz. Bunun yanı sıra gün içerisinde belirli porsiyonlarda meyve tüketerek sizin için faydalı vitaminleri de alabilirsiniz. Metabolizma hızlandıran en etkili vitamin C vitaminidir. Bu nedenle gün içerisinde bol bol C vitamini içeren gıdalar tüketmek sizin için faydalı olacaktır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeleri salatalarda kullanarak rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Düzenli beslenmek demişken yapılan en büyük yanlışlardan biri yağı tamamen kesmektir. Bunun yerine zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla yemeklerinizi pişirmek daha etkili bir çözüm olacaktır. Glisemik indeksi düşük besinler tüketmek de diğer bir çözüm. Kısacası makarna, pirinç pilavı, beyaz ekmek, cips, bisküvi gibi gıdalardan uzak durmak da hem kilo vermenize hem de metabolizma hızınızın artmasına yardımcı olacaktır.

6. Hareket Edin

Metabolizma hızlandırma da en etkili yöntem spor yapmaktır. Her gün yapılan yarım saatlik yürüyüşler metabolizmanızı hızlandırmak için güzel bir başlangıçtır. Spor yapmak için kendinizi spor salonlarına kapatmak zorunda değilsiniz. Herhangi bir spor, dans, koşu, ip atlama vb hepsi sizin metabolizma hızınızı artırmaya ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Özellikle kalp ritminizi arttıran kardiyo egzersizleri bu konuda biçilmiş kaftan.

Bunun yanı sıra spor yaparken özellikle kadınları düştüğü bir hata ağırlık egzersizlerinden kaçmaktır. Vücut dinlenme halindeyken yaktığı enerjiyi arttırmanın tek yolu kas kütlesini arttırmaktır. Bu nedenle kas miktarını artırmanız metabolizma hızını artırmanın etkili yollarından biridir. İlk olarak vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz egzersizlere ilerleyen zamanlarda yeni ağırlıklar ekleyerek devam edebilirsiniz. Vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz egzersizler için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu tavsiyelerle metabolizma hızınızı rahatlıkla arttırarak daha rahat kilo verebilir, daha sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. dicle gül dedi ki:

    merhabalar, sitenizde çok güzel, çok bilgilendirici aynı zamanda eğlendirici bilgiler var, böyle devam etmelisiniz :))
    ben de bloguma beklerimm
    http://diclecan.blogspot.com.tr/

  2. Bal Böceği dedi ki:

    Teşekkür ederiz, yorumlarınız bizim için çok değerli 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir