Ev Yapımı El Kremi

ev-yapimi-el-kremi

Merhaba Hatun Güncesi okurları,  bugün sizler için çok pratik bir el kremi tarifi vereceğiz. Eğer doğal ürünleri seviyorsanız bu krem tarifini çok seveceksiniz. İlk defa kendiniz makyaj ürünü yapıyorsanız vereceğimiz ev yapımı el kremi tarifiyle güzel bir başlangıç yapmış olursunuz. İlerleyen zamanlarda başka ev yapımı tariflerle de kendi güzellik ürünlerinizi oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem ev bütçesine katkı sağlamış hem de keyifle kullanacağınız ürünler ortaya çıkarmış olursunuz.

Ev yapımı el kremi için gerekli malzemeler:
  • 1/3 su bardağı tatlı badem yağı
  • 1/3 su bardağı balmumu (küçük parçalara ayırırsanız daha rahat edersiniz)
  • 1/3 su bardağı kakao yağı
  • Lavanta, greyfurt, nane, limon gibi uçucu yağlar (1 yemek kaşığı taşıyıcı yağ için 1-3 damla uçucu yağ- 1 su bardağı yağ yaklaşık 16 yemek kaşığı )
  • Küçük, koyu renkli cam kavanoz ya da kap

Ev Yapımı Kolay El Kremi Nasıl Yapılır?

İlk defa yapıyorsanız küçük miktarlarda başlamak sizin için güzel olacaktır. Eğer sonuçtan memnun kalırsanız yukarıdaki oranlara göre artırabilirsiniz. Önemli nokta balmumu, tatlı badem yağı ve kakao yağının eşit miktarda olmasıdır.

  1. Bir kapta yağları karıştırın. Balmumunu küçük parçalara ayırın (isterseniz rendeleyebilirsiniz).
  2. Balmumunu da kaba ekleyip kısık ateşte yağlar ve balmumu birbirine karışana kadar ısıtın.
  3. Yağlar iyice karıştıktan sonra cam kaba alın ve soğumasını bekleyin.
  4. Ev yapımı el kreminiz hazır.

Eğer ev yapımı el kreminiz çok katıysa bir miktar daha tatlı badem yağı ekleyebilirsiniz. İsterseniz tatlı badem yağı yerine zeytinyağı kullanabilirsiniz. Uçucu yağları özelliklerine ya da kokusuna göre seçebilirsiniz. Hazırlayacağınız krem özellikle kuru ciltler için güzel sonuçlar vermektedir. Aynı zamanda dirsekleriniz ve çatlayan topuklarınız için de etkili bir kremdir.

Kendiniz hazırladığınız ev yapımı el kremini, arkadaşlarınıza hediye ederek onlarla paylaşabilirsiniz. Eğer doğal ürünlerden hoşlanan arkadaşlarınız varsa onlar için güzel bir hediye olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir