Ev Yapımı Gözenek Sıkılaştırıcı Tonik Tarifleri

Tonik makyajın aşamalarından biri olmasına rağmen genellikle es geçilir. Fakat karma ya da yağlı bir cilde ve sivilcelere sahipseniz güzellik rutininiz içinde mutlaka olması gerekmektedir. Normali kuru ya da hassas bir cilde sahipseniz daha hafif ve yatıştırıcı tonikler tercih etmeniz gerekir. Tonik sadece yüzünüzü canlandırmakla kalmaz aynı zamanda gözeneklerinizi sıkılaştırarak cildinizin daha sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Bugünkü yazımızda ev yapımı gözenek sıkılaştırıcı tonik tarifleri bulabilirsiniz. Bu tarifleri deneyerek kısa sürede sağlıkla ışıldayan bir cilde sahip olacaksınız.

Toniğin Faydaları

Tonik yüz ve cilt temizliğinin devamı olarak nitelendirilse de yüzünü temizleme amacı taşımaz. Eğer tonik işlemi sırasında yüz temizlemek için kullandığınız pamukta kir görüyorsanız temizleyici ürünlerinizi gözden geçirmenizde fayda var. Gelelim toniğin faydalarına;

  • Tonik işlemi yüzünüzdeki sebumun, yağ bezelerinden meydana gelen salgı, azalmasına yardımcı olur.
  • Cildinizde oluşan kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltarak cildinizin daha sağlıklı bir görünüme geçmesine yardımcı olur.
  • Gözeneklerin küçülmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olur.
  • Temizleme aşamasından sonra geçeceğiniz nemlendirme aşamasından önce uygulanan tonik, nemlendiricinin daha iyi emilmesine bu sayede cildinize daha çok etki etmesine yardımcı olur.

Gözenek Sıkılaştırıcı Tonik Tarifleri

Büyük gözenekler cildinizin daha yorgun gözükmesine neden olur. Düzenli bir şekilde temizlenmeyen gözenekler zamanla kirlenerek genişler. Bu da siyah noktaların oluşmasına neden olur. Düzenli bir cilt bakımı ile kir ve siyah noktalardan arınarak gözeneklerinizi küçültebilirsiniz.

Gülsuyu

Gülsuyu Toniği ile Cildinizi Canlandırın

Gülsuyu ev yapımı tonik denilince ilk akla gelen isimlerden biridir. Kuru ya da normal bir cilde sahipseniz gülsuyu sizin için oldukça iyi bir sıkılaştırıcı tonik olacaktır. Kalitesinden emin olduğunuz bir gülsuyu alabilir ya da evde kendiniz gülsuyunu hazırlayabilirsiniz.

Gülsuyunun bilinen pek çok faydası vardır. Gözeneklerinizi sıkılaştırmak için kullanabileceğiniz ev yapımı gülsuyu tarifi ve gülsuyunun faydalarını öğrenerek gülsuyu ile yapabileceğiniz pek çok tarif için yazımızı okuyabilirsiniz.

Gülsuyunu tonik olarak kullanmak için; yüzünüzü temizledikten sonra yüzünüze uygulayın. Yüzünüzü kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra nemlendirici sürerek cildinizin neme doymasını sağlayabilirsiniz.  Düzenli kullanımda gözeneklerinizn küçüldüğünü göreceksiniz.

Meyve / Sebze Suları

Limon Suyu ile Gözenek Sıkılaştırıcı Tonik

İçerisinde asit bulunan pek çok meyve ve sebze ciltteki gözeneklerin küçülmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olur. Böyle bir tonik hazırlamak için limon, salatalık, greyfurt, domates gibi meyve ya da sebzeler tercih edebilirsiniz.

Greyfurtta bulunan C vitamini cildinizdeki renk eşitsizliklerinin giderilmesine ve neme doymuş bir cilde ulaşmanıza yardımcı olur. Aynı şekilde limon da zengin C vitamini ve doğal antibakteriyel özelliği sayesinde yüz toniklerinde sıklıkla tercih edilir. Limon içeren tonikler, sivilce oluşumunun önlenmesini, ölü hücrelerin temizlenmesini, lekelerin giderilmesini sağlarken cilde sağlıklı bir parlaklık verir. Salatalık yüksek miktarda su içerdiğinden yüze tazelik hissi verirken gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.

Meyve ve sebzelerden gözenek sıkılaştırıcı tonik hazırlamak için meyve/ sebzenin suyunu çıkarın  (ezme, rendeleme gibi işlemlerden geçirerek) ve buzdolabında bir şişede saklayın. Yüzünüzü temizledikten sonra, yüzünüzün tamamına pamuk yardımıyla uygulayın.  2 3 dakika bekletip soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Yeşil Çay

Yeşil çayın bilinen en temel etkilerinden biri antioksidan içermesidir. Bu nedenle günlük olarak 2 fincan içilmesi tavsiye edilir. Yeşil çayı gün içerisinde tüketebilir aynı zamanda cildinize tonik olarak da uygulayabilirsiniz.

Etkili bir kafein kaynağı olan yeşil çay yüzünüzü canlandırmak için oldukça etkili bir toniktir. Aynı zamanda yeşil çay özlü bir tonikle gözeneklerinizi temizleyerek küçültebilirsiniz. Yeşil çaylı tonik hazırlamak için hazır yeşil çay poşetlerini kaynar suda demleyin. Kaynayan suyun soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra bir pamuk yardımıyla tüm yüzünüzü silin. Yeşil çay toniğini küçük bir sprey şişesinde muhafaza edebilirsiniz.

Yeşil çayın hem vücudunuza hem de cildinize sayılamayacak kadar faydası vardır. Yeşil çay neye iyi gelir diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma Sirkesi Toniği ile Gözeneklerinizi Küçültün.

Elma sirkesi de cilt ve saç temizliğinde sıklıkla tercih edilen bir ürün. Bilindiği üzere elma sirkesi uygun derişimle cilde uygulandığında, cildinizi temizler, nemlendirir ve fazla yağdan arındırarak gözeneklerinizin küçülmesine yardımcı olur.

Elma sirkesinin bu kadar faydası varken tek eksiği keskin kokusu diyebiliriz. Bu nedenle 1 e 2 oranında elma sirkesi ve su karışımı yapabilir, içerisine bir miktar gül suyu ya da uçucu bir yağ ekleyebilirsiniz. Ev yapımı toniği 2 3 günlük olarak hazırlayıp taze bir şekilde tüketebilirsiniz. İsterseniz içerisine bir adet aspirin koyabilirsiniz. Aspirinde bulunan salisilik asit gözeneklerinizi temizleyerek siyah nokta ve sivilcelerin önüne geçecektir.

Maden Suyu

Gözenek sıkılaştırıcı tonik için tercih edilen şeylerden biri de maden suyudur. Maden suyu içerdiği yoğun mineraller sayesinde cildinizin ihtiyacı olan mineralleri sağlar. Bu sayede cildiniz daha parlak, daha canlı ve daha eşit bir tona sahip olur.  Aynı zamanda gözeneklerinizin temizlenmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olur.

Maden suyu ile tek yapmanız gereken makyaj pamuğuna bir miktar maden suyu alarak yüzünüzü temizledikten sonra tamamen silmeniz. Düzenli yaptığınız takdirde cildinizin güzelleştiğini fark edeceksiniz.

Bonus: Yumurta Beyazı

Yumurta Beyazı Maskesi ile Gözeneklerinizi Küçültün.

Yumurta beyazı her ne kadar tonik olmasa da gözenek küçültme açısından oldukça başarılı olduğu için bu yazımızda yerini aldı. Yumurta cildimizi sağlıklı ve genç tutabilmemiz için gereken pek çok amino asidi içerir. Aynı zamanda yumurtada, ciltteki kolajen ve elasten üretimini artırmaya yarayan besleyici maddeler bulunur.  Yumurta sağlıklı beslenmek ve kaliteli protein almak isteyenlerin ilk olarak tercih ettikleri besinlerdendir.  Aynı zamanda saç bakımından cilt bakımına pek çok ev yapımı tarifin içerisinde yer alır.

Yumurta beyazı maskesi yapmak için; büyük bir yumurta beyazını bir kaba ayırın. İster çatalla ister mikserle iyice çırpın. Yüzünü temizleyip kurulayın ve çırpılmış yumurta beyazını yüzünüze sürün. 15 20 dakika kadar bekleyip ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Düzenli kullanımda yumurta beyazının  cildinizdeki gözenekleri sıkılaştırdığını göreceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir