Ev Yapımı Hindistan Cevizi Yağı

Ev Yapımı Hindistan Cevizi YağıHindistan cevizi yağı özellikle son dönemlerde pek popüler. Yurt dışında daha fazla ve yaygın kullanım alanı olsa da Türkiye’ de daha yeni yeni biliniyor. Hindistan cevizi yağı saç bakımından cilt bakımına, metabolizmayı hızlandırmaktan kolestrolün dengelenmesine kadar pek çok farklı alanda kullanılıyor. Bunun yanı sıra salatalarda ve yemeklerde de kullanılabilen Hindistan cevizi yağı kalp, tansiyon, diyabet, kemik ve diş hastalıklarında da bitkisel tedavi olarak kullanılmaktadır.

Bugünkü yazımızda saç ve cildinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz ev yapımı Hindistan cevizi yağı tarifi vereceğiz. Tarife geçmeden önce pek çok kozmetik ürününde kullanılan Hindistan cevizi yağının saç ve cilt için faydalarına göz atalım:

  • Hindistan cevizi yağı doğal bir makyaj temizleyicisidir.
  • Cildinizi yumuşatır ve nemlendirir.
  • Saçları güçlendirir ve saçlara parlaklık verir.
  • Sedef ve egzama için bitkisel tedavi olarak kullanılabilir.
  • Saçlarını güçlendirir ve onarır.

Ev yapımı Hindistan cevizi yağı için gerekli malzemeler:

  •  450 gram Hindistan cevizi rendesi (marketlerde pasta süsü olarak satılan Hindistan cevizini kullanabilirsiniz. Daha uygun olması açısından aktarlardan alabilirsiniz.)
  • Mutfak robotu
  • Boş bir kavanoz

Ev Yapımı Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yapılır?

Evde Hindistan cevizi yağı yapmanın pek çok yöntemi olsa da bu tarif en kolay tariftir diyebiliriz. Aldığınız rendelenmiş  Hindistan cevizini mutfak robotuna koyun. Robotunuzu 5 dakika çalıştırıp 5 dakika dinlendirerek yaklaşık yarım saat pürüzsüz bir kıvam alana kadar çalıştırın. Elde ettiğiniz yağı cam kavanoza alın. Buzdolabında bekletmeden oda sıcaklığında muhafaza edin.

Hazırladığınız ev yapımı Hindistan cevizi yağı ile saç ve cilt bakımınızı doğal bir şekilde yapabilir hem de bütçenizi zorlamamış olursunuz. Sağlıklı günler dileriz 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir