Evde Saç Boyama Yöntemleri

Evde Saç Boyama YöntemleriSonbaharın son aylarına girdiğimiz günlerde saçları bakıma almak için en uygun zaman olabilir. Yaz sonu denizden, güneşten yıpranan saçlar için yaptığınız bakımlar oldukça etkili olacaktır. Eğer saçlarınız çok yıpranmışsa yaz sonu saç bakımı için yazımızı okuyabilirsiniz. Saçları daha bakımlı hale getirmenin yollarından biri saç boyamaktır. Aynaya baktığınızda, canınız sıkıldığında, mutsuz hissettiğinizde saç boyamayı daha doğrusu saç rengini ya da şeklini değiştirmeyi isteriz. Fakat saç boyama işlemi kimi zaman yanlış kuaför tercihinden ya da maddi durumlardan dolayı sıkıntılı olabilmektedir. Bugünkü yazımızda evde saç boyama için pratik önerilerden bahsedeceğiz. Siz de bu tavsiyelere uyarak rahatlıkla evde saçınızı boyayabilirsiniz. 

Evde saç boyamaya başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey saçlarınızın durumunu kontrol etmektir. Saçlarınız yıpranmış mı, uçları kırılmış mı bunu kontrol etmektir. Eğer saçlarınızda fazlaca kırık varsa ilk olarak bunları uçlarından aldırmanız gerekir. Çünkü bakımsız saç üzerine boya yapsanız da uçları bakımsız olmaya devam edecektir. Saçlarınızı boyamaya başlamadan önceki bir hafta boyanın yıpratıcı etkisinden kurtulmak için saç bakım yağlarıyla saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. En iyi saç bakım yağları için yazımızı okuyabilirsiniz.

Saçlarınızın bakımlı görünmesinin yollarından biri de doğru saç rengini seçmektir. Cilt tonunuza göre seçeceğiniz saç rengi sizi daha bakımlı ve havalı gösterecektir. Saçınızı boyamadan önce alnınıza, ensenize ve kulaklarınıza boya bulaşmasını istemiyorsanız başlamadan önce vazelin sürün. Boyadan sonra bu kısımları temizlediğinizde oralarda boya kalıntısı kalmayacaktır.

Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

Evde saç boyama ya başlamadan önce üzerinize eski bir tişört ya da bluz giyebilirsiniz. Saç boyasının üzerindeki talimatları okumadan başlamayın. Saç boyarken ihtiyacınız olan tüm gereçleri yanınıza alın. İhtiyacınız olduğunda kalkıp almaktansa elinizin altında olması hem etrafı bulaştırmamak hem de zamandan kazanç sağlamak için oldukça önemlidir. Saç boyama esnasında yanınızda peçete ya da ıslak mendil bulundurmanız iyi olacaktır. Saçınızı boyarken mutlaka eldiven kullanın.

Saçınızı kutudaki talimatlara uyarak (süre, saç kremi uygulaması vs) saçını önlerden başlayarak boyayın. Saç boyarken kullanacağınız tarağı sık fırçalı taraklardan tercih ederseniz saçınızda boyanmamış yer kalmayacaktır. Eğer saçlarınız uzun ve kalın telliyse tek kutu boya size yetmeyecektir. Bunun için iki kutu boya almanızı tavsiye ederiz.

Saç Boyamanın Püf Noktaları

Saç Boyamanın Püf Noktaları

Saçınızı boyadıktan sonra saçlarınız biraz sertleşebilir. Özellikle kızıl tonlarında saç boyası tercih ettiyseniz saç boyanız kısa sürede akabilir. Bunun için saç tipinize uygun bir şampuan seçmeniz iyi olacaktır. Aynı zamanda boyalı saçlar için uygun şampuan kullanmak saç renginizin daha uzun süre canlı kalmasını sağlayacaktır. Saçınıza uygun kullanacağınız saç kremi saçınızın korunmasında ve canlı ve parlak olmasına yardımcı olacaktır.

Saçınız uzadıkça renk aktifleştirici kullanarak saçınızın rengini korumasına yardımcı olabilirsiniz. Boya sonrası bakımlarla saçınızı yıpranmaktan koruyabilirsiniz. Boyalı saçlarınızın daha bakımlı görünmesi ve boyalı saç bakımı önerileri için yazımızı okuyabilirsiniz.

Yukarıda paylaştığımız evde saç boyama yöntemleriyle evde saçlarınızı kolaylıkla boyayabilirsiniz. Bir kaç denemeden sonra eliniz alışacağı için hem renk konusunda hem de boyama konusunda ustalaşacaksınız. Böylece kötü sürprizlerle karşılaşmadan saçınızı istediğiniz renge boyayacaksınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir