Evinizi Daha İyi Isıtmak İçin 5 Küçük Öneri

Kış günlerinde daha sıcak bir evde oturmayı kim istemez ki? Evinizi daha kolay ısıtmak için 5 küçük öneri Hatun Güncesi'nde!

Kış günlerinde daha sıcak bir evde oturmayı kim istemez ki? Evinizi daha kolay ısıtmak için 5 küçük öneri Hatun Güncesi’nde!

Kış günlerinde ısınmak ülkecek en büyük problemlerimizden biri haline dönüşüyor. Yüksek gelen faturalara rağmen, ısınamamaktan şikayetçiyseniz bu yazımız size bir nebze iyi gelebilir. İşte ısınmanızı kolaylaştıracak, bir nebze de olsa faturalarınızın düşmesini sağlayacak o 5 öneri…

1. Isı Yalıtımına Özen Gösterin

Isı yalıtımı olmayan evler, ısının verimsiz bir şekilde yayılmasına sebep olur. Bu nedenle dereceyi yükseltmeniz de işe yaramayacaktır. Ahşap pencereler, ısı yalıtımı yapılmamış duvarlar vb. bu konuda ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Çift cam kullanılan PVC pencereler, ısı yalıtımlı duvarlar enerji sarfiyatınızı önemli oranda düşürecektir.

2. Radyatörlerin Önünün Açık Olmasını Sağlayın

Kalorifer petekleri gibi odaları ısıtan radyatörlerin önünü açın. Koltuk, sehba vs. gibi ısının odada yayılımında engel olacak eşyaların konumlarını değiştirin. Böylece ısı odada daha dengeli yayılabilir ve faydalandığınız enerji miktarı artabilir. Aynı şekilde, radyatörlerin üzerine sürahi, yemek vb. koymamanız da önemli.

3. Su Hacmi Az Olan Radyatörler Tercih Edin

Su hacmi az olan radyatörler tercih etmek, radyatörün hızlı ısınmasını sağlayacaktır. Böylece odayı daha hızlı ısıtabilirsiniz ve evden çıkacağınız zamanlarda daha az atık ısı bırakırsınız. Bu da size odayı ısıtmak için daha az enerji olarak geri döner.

4. Odalarınızı Sergisiz Bırakmayın

Odalarda halı, kilim vb. sergi bulunmadığı zaman, beton zemini de ısıtma gerekliliği doğacaktır. Oysa halı-kilim olduğu takdirde odayı ısıtmak daha kolay olacaktır. Bu da ısının gerçekten gerektiği şekilde tüketilmesini sağlayacaktır. Eğer döşeme ısıtma kullanıyorsanız, bu madde tersi şekilde işleyecektir.

5. Isıtma Tesisatını Dışarıdan Çekmeyin

Kombiyi balkona monte ettirmek, ısıtma tesisatını duvarların dışından çekmek -banyo, tuvalet vb. yerlerde özellikle- hem donma tehlikesini getirecektir hem de toplam ısıda kayba yol açacaktır. Bu nedenle, zaruri olmadığı sürece tesisatı dışarı kurdurmayın ya da dışarıdan çekmeyin.

Bunları sağladığınızda, ısıtma maliyetleriniz ve ısınma süreniz ciddi anlamda düşecektir. Eğer sizin kullandığınız farklı tavsiyeler varsa, bunları bizimle paylaşmanızdan mutlu oluruz. Sıcak ve mutlu günler geçirmeniz dileğiyle… 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir