Gizli Düşman İnsulin Direnci

Gizli Düşman İnsülin Direnciİnsülin vücutta pankreasın içinde bulunan hormonlardan biridir ve bu hormon kanda dolaşan şekeri bünyesine alır. Hormonda herhangi bir sorun ortaya çıktığında ise insülin kanda birikir ve şeker hastalığı ortaya çıkar. Çok merak edilen insülin direnci  nedir sorusuna gelecek olursak: çalışmayan insülin hormonu bünyesindeki şekeri karaciğer, yağ, kas gibi bölgelere gönderemez ise vücutta insülin direnci ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu kandaki fazla şeker ise çok sık acıkmaya, vücudun halsiz düşmesine, dalgınlığa vs. pek çok duruma davetiye çıkarır.

Bu hastalığın ortaya çıkmasına pek çok sorun neden olabilir. Kalıtsal sebepler, çevresel faktörler, düzensiz beslenme, hareketsiz bir yaşam vs. pek çok durum buna neden olur. Obezite de olduğu gibi bu hastalıkta da hazır gıda tüketiminin oldukça büyük bir etkisi bulunmaktadır. Glisemik indeksi yüksek olan besinler özellikle abur cubur ve fast food besinler vücutta çok kolay bir şekilde sindirildiği için geçici süreli tokluk sağlarlar. Yani acıkmış

hissettiğinizde bir paket cips ya da çikolata yerseniz o an doymuş hissetseniz bile 1 2 saat sonra hiç bir şey yememiş gibi acıkmanız oldukça yüksek bir ihtimal. Bu da sizi tekrar yemeye sevk edeceği için tekrar yemek yeme ihtiyacı hissedeceksiniz. Bu da insülin hormonunun tekrardan salgılanmasına neden olacak ve bir süre sonra insülin hormonu yeterli gelmeyeceği için insülin direnci geliştirecek vücudunuz.

Yani bir kilo probleminiz varsa ve ne yaparsanız yapın kilo veremiyorsanız bu hastalıkla karşı karşıya olabilirsiniz. Tabii ki her kilolu bireyde bu hastalık bulunur denemez. Bunun için pek çok test yapılmaktadır. Bu belirtilerle karşılaştıysanız, mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir