Göbek Yağlarından Kurtulmanın Pratik Yolları

Göbek Yağlarından Kurtulmanın Pratik YollarıGöbek yağları, birçok kadının başındaki “dertlerden” sadece bir tanesi. Özellikle masabaşı çalışan ve günlük hareket zamanı ve miktarı kısıtlı olan kişilerde, göbek bölgesinde ciddi anlamda yağlanma görülebilir. Peki, bu göbek yağlarından kurtulmanın pratik yolları yok mu? Elbette var. Bu yazımızda, sizler için göbek yağlarından kurtulmanın pratik yollarını paylaşmaya çalışacağız.

Kadın erkek fark etmeksizin alınan kilolar genelde ilk olarak göbek bölgesinde ortaya çıkar. Bunun nedeni karın bölgesinin vücudun en hareketsiz bölgesi olmasıdır. Diğer bölgeler için yaptığınız egzersizler zayıflamanıza yardımcı olsa da maalesef ki göbek bölgesi için bu söz konusu değildir. Yapacağınız bölgesel hareketler kasların gelişmesine yardımcı olsa da kilo verme açısında fazla etkili olmayacaktır.

Peki Göbek Bölgesindeki Yağlardan Nasıl Kurtulunur?

1- Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı beslenmek sadece kilo vermek için değil hayat standardınızı da yükseltmek için önemli etkenlerden biri. Özellik günlük olarak fazla alınan yağ ve karbonhidratlar karın bölgesinde birikir ve kilo almanıza neden olur. Göbek yağlarından kurtulmanın pratik yollarından ilki yağlı yiyecekleri azaltmaktır. Dur durak bilmeden bir şeyler yiyorsanız bir durup sakinleşin. Gerçekten yemek isteyip istemediğinizi sorgulayın. Eğer istemiyorsanız boşuna yiyerek midenize ve vücudunuza fazla yük bindirmeyin.

2- Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmak kilo vermenize ciddi anlamda kilo vermenize ve sıkılaşmanıza yardımcı olur. Bu zayıflığın kalıcı olmasını istiyorsanız egzersizi bir yaşam tarzı haline getirmeniz gerekmektedir. Bunu en basit yapabileceğiniz şeyler yürüme ve dans olabilir. Dans etmekten keyif alıyorsanız çok şanslısınız. Gün içinde istediğiniz müziği açıp dans edebileceğiniz gibi aerobik gibi hareketlerle de aynı etkiyi yakalayabilirsiniz. Bir diğeri ise yürümek. Açık havada yapılan yürüyüş hem mutluluk hormonu sağlayacak hem de stresle başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Hem zayıflarken hem mutlu olursunuz 🙂 Dışarıda olmayı sevmiyorsanız evde yapılabilen yürüyüş hareketlerini internetten bulup yapabilirsiniz. Yağ yakımının kaç dakikada başlayacağı kişiden kişiye göre değişse de günlük 20 30 dakika arasında egzersiz ya da yürüyüş yapmanız yeterli olacaktır.

3- Bölgesel Egzersizler

Göbek yağlarından kurtulmanın pratik yollarından bir diğeri bölgesel egzersiz yapmaktır. Her ne kadar bölgesel olarak kilo verilmez desek de araştırmalara göre yoğun olarak çalışılan bölgelerde yağ yakımı daha fazla olduğu gözlemlenmiş. Isınma hareketleri ya da kardiyo egzersizlerinden sonra karın bölgesini çalıştıracak hareketler yapmak göbek bölgesinde gözle görülür bir küçülme yaratacaktır. Örnek vermek gerekirse yürüyüşünüzü yaptıktan sonra 15 er saniyelik 3 kez plank hareketi yapmanız, 3×10 mekik hareketi ve 3×10 ters mekik hareketini yapabilirsiniz.

4- Meyveyi Gündüz Tüketin

Meyve tüketimi de bilindiği kadar zararsız değildir. Meyvelerin içinde bulunan şekerin fazlası da vücuda zararlıdır. Gün içerisinde 2-3 porsiyondan fazla meyve yemek günlük şeker ihtiyacınızdan fazlasına denk geleceği için kilo almanıza olmasa bile verememenize neden olacaktır. Meyveyi gündüz saatlerinde tüketmek yakılması açısından daha faydalıdır. Fakat bizim sofra yapımızda meyve akşam yemeğinden sonra yendiği için akşam yiyeceğiniz meyveyi tek porsiyonla sınırlamanız kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir