Göz Ağrısı Nedenleri

Göz Ağrısı NedenleriGöz ağrısı günlük hayatta sık sık karşımıza çıkan bir ağrıdır. Anlaşıldığı gibi çok karşılaşılan bir sorun olsa da ciddi bir durumla karşılaşma ihtimali düşüktür. Göz ağrısının pek çok nedeni olabilir. Örnek vermek gerekirse baş ağrınız göz ağrısına sebep olabilir, uykusuzluk göz ağrısına neden olabilir, lens kullananlarda uzun süreli lens kullanımı göz ağrısına neden olabilir. Bütün bu örneklere rağmen çoğu zaman ciddi bir tedaviye ya da ilaca gerek kalmadan göz ağrısından kurtulunabilir. Bugünkü yazımızda göz ağrısı nedenleri ni ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

Göz ağrısı temel olarak iki kısıma ayrılır:

  • Göz yüzeyinde oluşan oküler göz ağrısı
  • Gözün içinde oluşan orbital göz ağrısı

Göz yüzeyine oluşan ağrılar içeride oluşan ağrılara göre genelde daha kolay tedavi edilebilen ve daha hafif ağrılardır. Tahmin edebileceğiniz gibi göz çevresinde kızarma, yanma ya da kaşıntı hissi göz yüzeyindeki ağrıları oluşturabilir. Bu bölgedeki ağrılara enfeksiyon (göz kapağının kenarındaki yağ bezlerinin enfeksiyon kapması, arpacık, göz nezlesi ), yabancı bir madde ya da herhangi bir tahriş (kontakt lens tahrişi) neden olabilir.

Göz ağrısı nedenleri nden göz yüzeyinde oluşan ağrılar genellikle hafif tedavi ve göz damlası şeklinde tedavi edilebilir.

Gözün iç kısmında oluşan ağrılar ise daha çok dikkat ve ciddi bir tedavi gerektirir. Bu bölgedeki ağrılar daha ciddi sorunlar olduğunu gösterir. Göze bir cismin girmesi, göze alınan darbe gibi yaralanmalar iç kısımda ağrılara sebep olabilir.

Bunun dışında sinüzit ve migren gibi rahatsızlıklarla birlikte göz ağrısı görülme olasılığı yüksektir. Gözün arka kısmını beyne bağlayan sinir (optik sinir) bir şekilde iltihaplanırsa göz ağrısı ile birlikte görüş kaybı da meydana gelebilir.

Göz ağrısı ile birlikte mide bulantısı ve görüş kaybı da yaşıyorsanız, sizde glokom hastalığı olması muhtemel. Gözün içinde bir baskı hissedilmesi şeklinde belli olan glukom acil bir durumdur ve muhakkak bir tedavi görmeniz gerekmektedir.

Göz Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Göz ağrısı tedavisi göz ağrısı nedenleri ne göre değişmektedir. Eğer göz ağrısının yanında görüş kaybı yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz. Görüş değişikliği yaşıyorsanız, dokunduğunuzda şiddetli ağrı hissediyorsanız ihmal etmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Bunun dışında hafif ağrılar için uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri anlatacağız.

Akla gelen ilk tedavi gözlerinizi dinlendirmektir. Bilgisayara, telefona ya da televizyona çok fazla bakıyorsanız gözleriniz aşırı yorulacaktır. Bu nedenle belirli sürelerle gözlerinizi dinlendirmeniz göz ağrısına iyi gelecektir.

Düzenli ve kaliteli bir uyku da göz ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Gözlerinizi dinlendirirken nemli bir havluyu göz kapağının üzerinde tutmak gözlerinizin dinlenmesine, tıkalı yağ bezlerinin açılmasına yardımcı olacaktır.

Göz kuruluğu yaşıyorsanız, gözünüzde batma yanma hissi varsa suni göz yaşı kullanabilirsiniz ya da doktor tavsiyesiyle göz damlası kullanabilirsiniz.

Eğer çok ağrınız varsa ve günlük hayatınıza devam etmekte zorluk yaşıyorsanız doktora görünene kadar ağrı kesici kullanabilirsiniz. Yine de doktor tavsiyesiyle ilaç kullanmanız daha yerinde olacaktır.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir