Günde 15 Dakikayla, Ayda 4 Kilo Verin!

gunde-15-dakikayla-ayda-4-kilo-verin

Ayda dört altı kilo zayıflamak ister misiniz? Üstelik günde sadece 15 dakika spor yaparak! Kim istemez ki… Ayda dört kilo vermenin sırrı Hatun Güncesi’nde!

İddialı bir başlık, iddialı bir söylemle karşınızdayız. Kilo vermek isteyen ama bunu başaramayan kişilerin, ortak özelliklerinden bir tanesi “Ama hiç zamanım yok ki…” demeleridir. Zamanınız yoksa, meraklanmayın; günde sadece on beş dakikanızı ayırarak zayıflamanın yollarını sizin için anlatacağız. Ancak hazırlayacağınız programa ve diyete muhakkak sadık kalmak zorundasınız. Eğer bugün başlayıp yarın bırakacaksanız, bu program size göre değil.

Bir Ayda 4 Kilo Vermek

Bir ayda dört ile altı kilo arasında zayıflamak, günde sadece on beş dakika aktif spor yaparak mümkün. Fakat bu programda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Önce onlardan bahsedelim.

 1. Diyet yapmaya başlayacaksınız. Diyet olmadan, sadece spor yaparsanız programdan istediğiniz verimi alamazsınız.
 2. Ufak kaçamaklara asla fırsat tanımamalısınız. Her kaçamak, sizin kilolarınız ve kiloya bağlı sorunlarınızın devamı demek!
 3. Gün içerisinde hareketsizliğe tahammülünüz olmamalı. Eğer hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa ya da masabaşı olarak tabi edilen bir işle uğraşıyorsanız, pasif egzersizlere yönelmelisiniz.
 4. Nefes egzersizleri yaparak, su tüketiminizi artırarak, yeşil çay gibi yan etkisi az ve doğal metabolizma hızlandırıcıları tüketerek; metabolizmanızın hızını artırmalısınız.
 5. Karın bölgenizde çok fazla yağlanma varsa, midenizin eskisinden daha büyük olduğunu düşünüyorsanız; gün içerisinde göbeğinizi sık sık içeri çekmelisiniz. Bu sayede hem karın bölgenizdeki kas grupları çalışacak, hem vücudunuz olması gereken normal duruşu öğrenecek, hem de mideniz yayılmış bir halde durmayacağı için midenizde kısmi küçülme başlayacak.
 6. Bir ay sonunda, verdiğiniz kiloları görmeli ve programın süresini uzatarak çalışmalara devam etmelisiniz. Unutmayın; spor sağlık için yapılır, zayıflamak için değil!

Şimdi gelelim, bu bahsettiğimiz programa…

Günde 15 Dakika, Ayda Dört Kilo

esneme-hareketleri

Fotoğraf 1 : Esneme hareketleri

Sadece on beş dakikamız var. Bu süreyi, en verimli şekilde kullanmaya çalışacağız. Bu süre başlamadan önce, iki dakika kadar kaslarımızı esneteceğiz. Esneme hareketlerini görsel olarak yan tarafta görebiliyorsunuz. Daha büyük halini görmek için resmin üzerine tıklayabilirsiniz. Esneme kısmını atlamamalısınız. Esneme hareketleri, kaslarınızın hem ısınmasını sağlayacak hem de olası sakatlanmaları engelleyecek bir şey. Başlamadan ve bitirmeden önce mutlaka yapmalısınız.

Esneme hareketlerini yaptıktan sonra, bir kronometre yardımıyla programa başlıyoruz.

 1. Metabolizmamızı hızlandırmak için, 2 dakika boyunca yerimizde koşarmış gibi yerimizde sayıyoruz. Derin derin nefes alarak, bu süreyi etkin hale getiriyoruz.
 2. Bir dakika otuz saniye boyunca, iki yana sırayla eğil doğrul yapacağız. Yazının sonunda resimler ve altlarında açıklamalarını görebilirsiniz. (Fotoğraf 2)
 3. Bir buçuk dakika boyunca, köprü hareketi yapacağız. Seri bir şekilde, kendimizi yormak üzere yapacağız. Yine resmini aşağıda görebilirsiniz. (Fotoğraf 3)
 4. Yorgunluk ya da nefes sıklığınızda bir daralma varsa otuz saniye kadar dinlenebilirsiniz. Fakat dinlenmede sabit durmak ya da oturup kalmak yok. Susamışsanız su içebilirsiniz. Hafif hafif esneme hareketleriyle, bu süreyi boş geçirmeyeceksiniz.
 5. İki dakika boyunca, yine hızlı hızlı çapraz mekik çekeceğiz. Karnınız ciddi anlamda ağrıyabilir. Devam edemeyecek kadar zorlanırsanız, diğer hareketlerden birini seçerek devam edebilirsiniz. (Fotoğraf 4)
 6. Bir buçuk dakika boyunca squat (çömelme) hareketi yapacağız. Mümkün mertebe kendinizi zorlayacaksınız. (Fotoğraf 5 )
 7. Bir dakika boyunca tek bacak deadlift yapacağız. Fotoğrafı var ancak yine de bunu tarif etmek gerekirse, sol elinizle sandalyenin sırt kısmından destek alın. Sağ bacağınızı açabildiğiniz kadar düz bir şekilde geriye doğru kaldırın. Sağ elinizdeki ağırlığı yukarı kaldırın. Aynı işlemleri sol taraf için de bir dakika boyunca tekrar edin. (Fotoğraf 6)
 8. Eğer eklemlerinizde bir problem yoksa, bir dakika boyunca zıplayın. Olabildiğince çok tekrar yapın. Yerden çok fazla yükselmenize gerek yok.
 9. Otuz saniye kadar, plank yapın. Dayanabilirseniz bir dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. (Fotoğraf 7)
 10. Yorulmuşsanız, otuz saniye kadar dinlenin. Bu arada esneme hareketleri yapmalısınız. Boş duracak zaman yok!
 11. İki dakika kadar yerinizde koşun. Tıpkı ilk maddede olduğu gibi. Geçmiş olsun, 15 dakika doldu. 🙂
 12. Egzersizi bitirdikten sonra, esneme hareketlerini tekrar yapın. Kaslarınız gevşesin.

Tüm bunları yaparken, diyetinize ve tüketim alışkanlıklarınıza mutlaka dikkat etmelisiniz. Öte taraftan, belli kas gruplarınızda bir rahatsızlığınız varsa ya da belli bir hastalığınız varsa bu hareketleri mutlaka bir hoca gözetiminde yapmalısınız. Yazının başlarında da söylediğimiz gibi, spor sağlık için yapılan bir aktivitedir. Spor yaparken sağlığınızdan olmamalısınız…

Not: Evinizde ağırlık yoksa, pet şişelerin içerisine su doldurarak kullanabilirsiniz. Ayrıca hareketlerden sizi zorlayanlar olursa, zorlayan hareketin süresini azaltırken; bir önceki veya bir sonraki hareketin süresini artırabilirsiniz. Bir ay boyunca her gün bu hareketleri yapar, yaşamınızda köklü değişikliklere yönelirseniz 4-6 kilo vermeniz işten bile değil. Umarız faydasını görür ve istediğiniz kiloya ulaşırsınız. Sağlık dolu, keyifli ve güzel günler geçirmeniz dileğiyle; hoşça kalın! 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir