Günlük İçilen Su Miktarını Artırma Yolları

Günlük İçilen Su Miktarını Artırma YollarıSağlıklı bir vücut ve beyin fonksiyonları için su içmenin ne kadar etkili olduğu bilinen bir gerçek. Bu nedenle günlük en az 2 2.5 litre su içmek sağlığınız için oldukça faydalıdır. İçinde bulunduğumuz kış mevsiminden dolayı içilen su miktarı azalmaktadır. Soğuk havalar sizin daha çok çay, kahve içmenize neden olabilir. Bu nedenle gün içinde susuzluk hissetmeyip günlük içtiğiniz su miktarı azalabilir. Bugünkü yazımızda günlük içilen su miktarını artırma yollarını anlatacağız. Bu sayede vücudunuz için gerekli olan su miktarını rahatlıkla içebilirsiniz.

Yaz ayları sıcak olduğu için sürekli terleriz. Bu sebepten su tüketimi artar. Vücudun ihtiyacını karşılayacak miktarda su içmek vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Organ fonksiyonlarının iyi çalışmasını sağlar. 

Peki gelelim günlük içilen su miktarını artırma yollarına :

  • Gün içerisinde su tüketmekte zorlanıyorsanız, suyunuzu lezzetlendirebilirsiniz. Bunun için yapay tatlandırıcılar yerine limon, salatalık, nane, portakal ya da istediğiniz herhangi bir meyveyi suyun içinde bekleterek tüketebilirsiniz. Bu sayede suyu tüketmeniz daha kolay olacaktır.
  • Su tüketilmemesinin genel sebebi su içmeye üşenmektir. Su içmek için sürekli mutfağa ya da markete gitmek yerine yarım litrelik şişelerde de olsa yanınızda su taşımak içtiğiniz su miktarının artmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca içtiğiniz suyun miktarını şişeyle ölçebilirsiniz. İş yerindeki masanızda 1.5 litrelik bir şişe bulundurarak, aklınıza geldikçe su içebilirsiniz.
  • Vücut için gerekli suyu bitkisel çaylar, meyveler, çorbalar vb. gıdalardan da karşılayabilirsiniz. Kış aylarında çorbalar hem besleyici hem de içerdiği yüksek besin değerleriyle içinizi ısıtacak aynı zamanda ihtiyacınız olan su miktarını tüketmenize yardımcı olacaktır. Yaz aylarında ise özellikle kavun, karpuz gibi meyvelerle su ihtiyacınızın bir kısmını karşılamanıza yardımcı olacaktır.
  • Günlük içilen su miktarını artırma yollarından biri baharatlardır. Tuzlu, ekşi yiyecekler yerseniz daha çok su içersiniz. Tabi ki daha tuzlu yiyecekler yiyin olmayacak tavsiye 😀 Tuz yerine diğer baharatlarla yemeğinizi tatlandırabilirsiniz. Özellikle yemeklerinize pul biber ekleyerek günlük su miktarınızı artırabilirsiniz. Aynı zamanda pul biber metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir