Hafızayı Güçlendiren Öneriler

Hafızayı Güçlendiren ÖnerilerGünlük hayatın koşuşturmacasında hepimiz bir şeyleri unutup atlıyoruz. Yaş aldıkça ortaya çıkan unutkanlık problemi günümüzde yaşlı genç demeden hemen hemen herkes unutkanlık problemi yaşayabiliyor. Bu da insanları zor duruma düşüren bir durum. Hafızayı güçlendiren bazı şeyleri uygulayarak unutkanlığın önüne geçebilirsiniz. Bugünkü yazımızda hafızayı güçlendiren önerileri vereceğiz. Bunları uygulayarak unutkanlığın önüne geçebilirsiniz.

1.Kan Testlerinizi Yaptırın

Ufak unutkanlıkları hemen hastalık belirtisi yapmayın. Fakat önleminizi alıp kan testlerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Troit hastalıkları ve vitamin eksiklikleri (özellikle b12 vitamini) unutkanlığı tetikleyen faktörlerdendir. Kan testlerinizi ölçtürerek eksiklikler varsa bunları gidererek unutkanlığın önüne geçebilirsiniz. İlaç kullanacaksanız doktor kontrolünde gerçekleştirin ve sağlıklı beslenmeye dikkat edin. Vitaminleri ilaçlardan değil, gıdalardan almaya çalışın.

2. Egzersiz Yapın

Vücudumuz yaratılış itibariyle hareket etmeye programlanmıştır. Fakat masa maşında geçirilen uzun saatler sayesinde egzersiz yapmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Yine de günde kendiniz için ayıracağınız en az yarım saat vücudunuz için çok etkili olacaktır. Yürüyüş yapabilirsiniz, koşabilirsiniz, imkanınız varsa bisiklet sürebilirsiniz. Egzersiz kan akımı ve oksijen alımını artırdığı için beyin sağlını koruyarak hafızanızı güçlendirecektir.

3. Yeni Şeyler Öğrenin

Hafızayı güçlendiren önerilerden bir diğeri yeni bir şeyler öğrenmektir. Öğrenmenin yaşı ve zamanı yok. Hatta ömür boyu sürecek bir aktivite öğrenmek. Çok karmaşık şeyler olmasına gerek yok. En basitinden telefon numaralarını ezberlemek, bir şarkının sözlerini öğrenmeye çalışmak, yabancı dilde kelimeler öğrenmek hafızanızı canlı tutmanıza yardımcı olur.

4.Uykunuzu Düzenleyin

Uykunun bilinen pek çok faydası vardır. Vücudumuz uyku sırasında kendini düzene sokar ve yeniler. Uyku sırasında belleği güçlendirecek hormonlar salgılanmaktadır. Kaliteli bir uyku gün boyunca öğrendiğiniz bilgileri sınıflandırır. Bu öğrenme işinin de kaliteli olmasını sağlamaktadır. Rahat bir uyku çekebilmek için uyumadan önce 5 10 dakika kadar esneme egzersizleri yapmanız size yardımcı olacaktır.

5.Listeler Yapın

Liste hazırlamak gün içinde yapacağınız aktiviteleri ya da market için alacağınız şeyleri aklınızda tutmanızı sağlar. Günlük ihtiyaçlarını karşılamak için markete gitmek ya da günlük yapılacak işlerinizi listelemeniz hafızanızı yormayacak şeylerdir. Çok önemli olmayan şeyler için not tutmanız hem zihninizi rahatlatacak hem konsantrasyonunuzu artıracaktır. Günlük yapacaklarınızı listelemeniz, zaman kaybını azaltacak ve o günün daha verimli geçmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde aramak istediğiniz ya da mail atmanız gereken kişileri de not alırsanız hem işlerinizi halletmiş hem de zihninizi yormamış olursunuz.

6.Bulmaca Çözün

Kare bulmacalar, çengel bulmacalar, sudoku, kakuro gibi matematiksel bulmacaları her gün çözdüğünüz takdirde beyninizi çalıştırırsınız. Bulmaca çözerek önceden öğrendiğiniz kelimeleri hatırlayıp bilgileri tazelersiniz. Sudoku, kakuro gibi oyunlar konsantrasyonunuzu artırır. Sadece bulmaca değil sizi zorlayan, yaratıcı oyunlar oynamak da hafızayı güçlendiren öneriler arasındadır. Satranç, dama, kelime oyunları gibi oyunlar hafızanızı güçlendirmeye olanak sağlar. Bunun yanı sıra büyük parçalı yapbozlar hafızanızı zorlayan etkinliklerdir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. esra dedi ki:

    ben bunlara inanmıyorum. kandırmaca hep. sadece et tüketimini artırın. boşverin gerisini.

  2. kivircik marul dedi ki:

    valla bence sadece et yiyerek olmaz, beyni çalıştırmak da lazım yazıda dediği gibi hiç yoktan bi iki bulmaca çözsek fena olmaz. 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir