Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri Uzun süredir anne olmakla ilgili kendinizi sorguluyorsunuz ve sonunda artık hazır hissediyorsunuz ve anne olmaya karar verdiniz. Eşinizle ortak bir karar alıp bir bebek sahibi olmaya karar verdiniz. Bu durumda hamilelik belirtileri ni öğrenmekte fayda var. Bugünkü yazımızda hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız, hamilelik belirtileri nelerdir, hamilelik belirtileri ne zaman başlar gibi soruların cevabını bulacaksınız.

Hamileliğin belirtileri arasında en sık görülenler yorgunluk, kusma, bulantı, iştah eksikliği ya da fazla iştah gibi belirtilerdir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri hamileliğin kişiden kişiye farklılık gösterdiğidir. Örnek vermek gerekirse kimi anne adaylarının iştahı açılırken, kimilerinde iştahsızlık baş gösterebilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Bir anne adayının hamile olup olmadığını anlamanın en kesin yolu tabi ki hamilelik testidir. Fakat bunun yanı sıra bazı belirtiler de mevcuttur. Bu belirtilerin en başında adet gecikmesi ve yorgunluk gelmektedir.

  • Hamilelik için kadınlarda her ay meydana gelen yumurtanın,o ay döllenmiş olması gerekmektedir. Eğer regl gerçekleşirse oluşan yumurtalar döllenmeden dışarı atılmış olur. Bu da hamileliğin gerçekleşmediğinin göstergesidir. Fakat buna rağmen bazı kadınlarda regl durumu devam etmesine rağmen hamilelik oluşabilmektedir. Bu tarz durumlarda anne adayları 3 4 ay sonra hamile olduklarını fark edebiliyorlar. Gebelik geç fark edildiği için bazı testlerin yapılması imkansız hale gelir ve bu da problemli bebeklerin doğmasına neden olabilir.
Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  • Hamilelikte 2. belirti olarak yorgunluğu sayabiliriz. Hamile kadınlar genellikle çok yorgun olduklarından bahseder. Sabah yataktan çıkmak istememek, akşam uykunun erkenden gelmesi, gün içerisinde aşırı yorulma ya da sürekli yorgunluk bu belirtiler arasındadır. Eğer hamilelik durumundan eminseniz gün içerisinde bol bol dinlenmelisiniz.
  • Göğüslerde şişlik ve hassasiyet gözlenen belirtiler arasındadır. Göğüslerde ağrı, giyinip soyunurken hassasiyet yaşayabilirsiniz. Fakat bu belirtiler adet zamanına yakın günlerde de ortaya çıkabilir. Tam güvenilir sonuç değildir.
  • Kokulara karşı aşırı hassasiyet hamilelik belirtileri arasındadır. Hemen hemen her kadında hamilelik döneminde kokuya karşı hassasiyet oluşur. Normalde sizi rahatsız etmeyen kokular, bu dönemde hormonların değişmesiyle birlikte sizin midenizin bulanmasına hatta kusmanıza neden olabilir.
  • Sık idrara çıkma ihtiyacı da bir diğer belirtidir. Hamileliğin ortaya çıktığı ilk haftalardan itibaren idrara daha sık çıkma ihtiyacı hissedersiniz. Bu nedenle aslında ilk belirtilerden denebilir. Eğer hamileyseniz normalde gün içerisinde çıktığınızdan daha sık idrara çıkabilirsiniz. Bu durum gece uykunuzun da bölünmesine neden olabilir.
  • Tüm bunların yanı sıra hafif kanama da hamilelik belirtisi olabilir. Halk arasında  üstüne görme olarak adlandırılan bu durum adet kanamalarıyla karıştırılabilir. Hamileliğin başlangıcından itibaren 10 ile 14. günler arasında gerçekleşen bu kanama normal regl kanamasına göre çok daha hafif ve leke şeklinde olmaktadır. Bu kanamanın olmasının nedeni, döllenmiş yumurtanın rahim kanalına yerleşmesinden kaynaklanır.

Tüm bu belirtiler size hamile olup olmadığınızla ilgili ipuçları verebilir. Fakat yukarıda da söylediğimiz gibi eğer kesin bir sonuç istiyorsanız hamilelik testi yaptırmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir