Hamilelikte Diş Bakımı

Hamilelikte Diş Bakımı

Hamilelikte Diş Bakımı

Hamilelikte Diş Bakımı

Anne adayları için, vücutta her şeyin düzenli bir şekilde işlemesi gerekir, ki dünyaya gelecek olan bebek de o denli sağlıklı olsun. Bunun için, hamilelikte diş bakımının önemi oldukça fazladır. Birçoğumuz, “Her doğumda bir diş kaybedilir.” sözünü duymuşuzdur. Sözün bilimsel bir geçerliliği olmasa da, anne adaylarını vücutlarında azalan kalsiyum miktarı, diş çürümelerini ve diş kayıplarını meydana getirebilir. Bu nedenle, beslenme ve ağız-diş bakımı; normal zamandan daha fazla önem arz eder hamilelik esnasında.

Hamilelikte Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Hamilelikte sağlıklı dişlere sahip olmak için dikkat etmeniz gereken birkaç ufak nokta var. Bu ufak noktalara dikkat ederek, dişlerinizin sağlığını rahatlıkla koruyabilirsiniz.

  • Hamilelik boyunca, ağız ve diş bakımı asla kesintiye uğratılmamalıdır. Çünkü hamilelik boyunca, annenin vücudundaki hormon değişimlerinden dolayı; diş ve diş etleri, oldukça hassaslaşır.
  • Bu hormon değişimlerinin etkilerinden korunmak için, hamilelik öncesinde tam bir ağız muayenesi yoluyla ağız hijyeni sağlanmalıdır. Bu hijyen hamilelik boyunca korunmalıdır.
  • Günde en az iki kez (eğer mümkünse her öğünden yarım saat sonra bir kez) dişler fırçalanmalıdır.
  • Diş fırçalamak ağız ve diş bakımı için yeterli değildir. Mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Böylece kalabilecek diş arası artıklar da temizlenmiş olacaktır.
  • Ağız gargaralarının kullanımına özen gösterilmelidir. Mümkünse bir diş hekimi tarafından hamilelik bilinerek önerilen bir ürün kullanılmalıdır. Eğer mümkün değilse, ılık tuzlu su kullanılarak gargara yapılmalıdır.
  • Abur cubur tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu hem bebeğin sağlıklı gelişimi için hem de ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Eğer abur cubur tüketilmişse, dişler mutlaka fırçalanmalıdır.

Eğer hamilelikte diş bakımı için bu sayılanlara özen gösterir ve beslenmenize de dikkat ederseniz; hamilelikte dişlerinizde oluşabilecek birçok problemin önüne geçebilirsiniz. Bu nedenle, süt, peynir gibi; kalsiyum içeren türden yiyecekleri biraz fazla tüketmeye çalışmalısınız.

Öte yandan, eğer diş hekiminizin ya da doktorunuz verdiği diyet vb. şeylere de bu süreçte mutlaka dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmakta yarar var. Sizin de hamilelikte ağız bakımı ile ilgili olarak söyleyecekleriniz varsa; hemen sayfanın alt kısmında yer alan yorum formundan fikirlerinizi Hatun Güncesi okurlarıyla paylaşabilirsiniz. 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir