Hangi Tencere Daha Sağlıklı?

Hangi Tencere Daha Sağlıklı?Tavalar, tencereler mutfağın vazgeçilmezleridir. İlk defa tencere alıyorsanız ya da alacağınız tencereye karar veremediyseniz bugünkü hangi tencere daha sağlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Alacağınız tencerelerin amacına uygun kullanımı, tencere setlerinizin uzun ömürlü olması ve daha lezzetli yemekler pişirmeniz açısından önemlidir. Bunların yanı sıra tencere seçimi sağlığımız üzerinde de büyük etkiye sahiptir.

Çelik Tencereler

Çelik tencereler çok uzun zamandır mutfaklarımızda bulunan tencere çeşitleridir. Aşınmaya ve oksitlenmeye karşı dayanıklı olan çelik tencereler, bu özellikleri sayesinde sağlığımız için oldukça iyi bir seçim. Çelik tencereler yemek pişirmenin yanı sıra besinleri saklama konusunda da ilk tercih edilen tencere grubudur.

Gelelim çelik tencere kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalara. Çelik dayanıklı bir madde olsa da ısıyı eşit dağıtamaması çelik tencereler için bir dezavantaj. Bu nedenle çelik tencere seçerken taban kısmının bakır gibi ısıyı eşit dağıtan bir maddeden yapılmış olmasına dikkat etmeniz iyi olacaktır.

Teflon Tencereler

Teflon tencerelerde kullanılan teflon maddesi, plastik türevi bir kaplama maddesidir. Bildiğiniz gibi teflon tencere ve tavaların en önemli özelliği yemeğin tencereye yapışmaması.

Teflon yapısı itibariyle bozulmaya çok müsait bir madde. Yüksek sıcaklık teflonun yapısının bozulmasına neden olur. Aynı şekilde teflon tencereler ve tavalar kolaylıkla aşınmaya uğrayabilir. Yapısındaki bu aşınma ve bozulma nedeniyle, aşınan maddeler hazırladığınız yiyeceklere rahatlıkla geçebilir. Teflonun altında bulunan ve yiyeceklerle temas etmemesi gereken alüminyum, tencere tavalarınız aşındığı zaman yiyeceklere geçtiği zaman insan vücudunda çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Artık seçimlerinizde teflon yerine daha sağlıklı tercihlere öncelik vermelisiniz.

Demir Döküm Tencere ve Tavalar

Hangi tencere daha sağlıklı sorusuna verilebilecek en iyi yanıt demir döküm tencerelerdir. Yüksek ısıya karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan demir döküm tencereler özellikle kızartmalarda kullanılabilir. Demir kaplar sağlık açısından oldukça faydalı hatta kansızlığa iyi geldiğini gösteren araştırmalar mevcut. Fakat demirdeki oksitlenme yiyeceklerin lezzetini bozabileceği için saklama kabı olarak kullanılması uygun değildir.

Bulaşık makinesinde yıkanamaması ve oldukça ağır olması demir döküm tavaların dezavantajlarından. Bu kaplarda paslanma olmaması için ıslak bırakmamaya çok dikkat etmelisiniz.

Emaye Tencereler

Emayenin amacı tencerenin yüzeyini korumaktır. Yüzeyi pürüzsüzleştiren emaye kaplama, kullanıldığı kaba camsı bir parlaklık sağlar. Bunların yanı sıra kolay temizlenir ve dış etkilere karşı dayanıklıdır. Solmayan renkleriyle emaye tava ve tencereler mutfaklarınızda uzunca yıllar kullanabileceğiniz ürünlerdir.

Yemek pişirmenin yanı sıra aynı çelik tencereler gibi emaye kaplar da yiyeceklerin tadını ve kokusunu bozmadan muhafaza edilmesini sağlar.

Seramik Tencereler

Hangi tencere daha sağlıklı sorumuza yanıt arayacağımız bir diğer tencere, seramik tencerelerdir. Eğer kullandığınız/ alacağınız tencere gerçek seramik ise sağlık açısından oldukça faydalı. Fakat nanoteknoloji ürünü olan seramikler ise bu tencereler yiyeceklere geçebilen kurşun içerdiği için sağlık açısından zararlı olacaktır.

Seramik tencerelerde bulunan herhangi bir çatlak veya çizik, zararlı maddelerin yemeklere geçmesine neden olabilir. Isıya dayanıklı seramik tencereler özellikle fırın yemeklerinde rahatlıkla kullanılabilir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir