Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının FaydalarıSon bir kaç yıldır hayatımıza giren Hindistan cevizi ve yağı saçtan, cilde, mutfakta pişirdiğiniz yemeklerden, kilo vermeye kadar pek çok alanda faydalı. Hint mutfağında oldukça sık tercih edilen Hindistan cevizi yağını yemeklerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bugünkü yazımızda Hindistan cevizi yağının faydaları nı anlatacağız. Henüz Hindistan cevizi yağıyla tanışmadıysanız yazımızı okuyarak karar verebilirsiniz. Ev yapımı Hindistan cevizi yağı yapımı için yazımızı okuyabilirsiniz. 

  1. Hindistan cevizi yağının en çok bilinen etkilerinden biri metabolizma hızlandırmaya yardımcı olmasıdır. Hindistan cevizi tükettiğinizde günlük enerji yakım oranınız %5 oranında hızlanıyor bu oran da yaklaşık 100- 120 kalori fazla harcamanızı sağlıyor. Bunun yanına sağlıklı beslenmeyi ve yürüyüşü de eklerseniz rahat bir şekilde kilo verebilirsiniz.
  2. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağı tok kalmanıza yardımcı olarak uzun vadede kilo vermenizi kolaylaştırıyor. Özellikle karın bölgesindeki yağlanmalardan şikayetçiyseniz Hindistan cevizi tüketmenizi tavsiye ederiz.
  3. Yağın ana bileşenlerinden olan laurik asit ile iyi kolestrolünüzü (HDL) yükselterek, kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.
  4. Vücuttaki magnezyum ve kalsiyum emilimine yardımcı olan Hindistan cevizi yağı, bu sayede kemiklerinizin ve dişlerinizin güçlenmesine yardımcı olur.
  5. Özellikle cilt bakımında oldukça etkin rolleri olan Hindistan cevizi yağının faydaları ndan biri de doğal nemlendirici görevi üstlenmesi. Nemlendirici olarak kullandığınız yağ aynı zamanda güneş koruyucu görevi üstlenerek güneşin zararlı etkilerinden sizi koruyacaktır.
  6. Elinizde bulunan Hindistan cevizi yağını makyaj çıkarıcı olarak kullanabilirsiniz. Bir miktar yağ aldığınız pamuğu dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın, cildiniz kolaylıkla temizlenecektir. Aynı zamanda manikür ya da pedikür yaparken kütikül temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede hem yumuşak hem de bakımlı ellere sahip olabilirsiniz.
  7. Hindistan cevizi yağının faydaları ndan bir diğeri ise güneş yanıklarına iyi gelmesidir. Güneşte uzun süre zaman geçirdiyseniz sonrasında sürdüğünüz Hindistan cevizi yağı cildinizi nemlendirerek iyileştirir.
  8. Aynı zamanda sadece Hindistan cevizi yağını kullanarak güzel bir bronzluk elde edebilirsiniz.
  9. Cilde olumlu etkilerinin yanı sıra saça da ciddi faydaları vardır. İçerdiği protein sayesinde saç derisi ve saç köklerini besleyerek daha sağlıklı ve güçlü uzamasına yardımcı olur.
  10. Cilde olduğu gibi saça da nem kazandırarak  saçların kopmasını engeller ve daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Aynı zamanda kepek gibi saç derisi kaynaklı sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir